Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Opowieści z krypty

Czy studentki z dominikańskiej scholi nucące lekko „Baranki” w krużgankach krakowskiego klasztoru zdają sobie sprawę, 
że chodzą 
po jednym wielkim cmentarzysku? 
I że kościół z grobem 
św. Jacka to kopalnia kryminalnych zagadek? To nie będzie opowieść dla grzecznych chłopców i dziewczynek.

Dzień jest na wycieczki, noc jest na przygody – o. Tomasz Gałuszka OP tłumaczy, dlaczego dopiero późnym wieczorem decyduje się pokazać nam dominikański klasztor i bazylikę Świętej Trójcy, „jakiej nie znacie”. Jego studenci są już przyzwyczajeni, że na wyprawy naukowe profesor zabiera ich właśnie nocą. Dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego w Krakowie i pracownik naukowy w Katedrze Historii Starożytnej i Średniowiecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II znany jest jako miłośnik tzw. trudnych tematów i pogmatwanych biografii. Idealny przewodnik po miejscu, którego historia to prawdziwa mieszanka wybuchowa: zarówno ze względu na osobę św. Jacka, jak i związane z klasztorem niewyjaśnione do końca zagadki. 
– Kiedyś powiedziałem przeorowi, że gdybym długo nie wracał, to będę gdzieś w kryptach, w korytarzach pod kościołem – mówi ze śmiechem o. Gałuszka, otwierając drzwi do trzeszczącego zejścia pod prezbiterium. Ulicą Dominikańską coraz rzadziej przejeżdżają tramwaje, wieczorny zgiełk przenosi się na Rynek, w kościele gasną wszystkie światła. Jest ciemniej niż na początku Wigilii Paschalnej, kiedy krakowska wspólnota braci kaznodziejów świętuje z paroma tysiącami wiernych, niezrażonych koniecznością stania przez pięć godzin podczas samej liturgii, plus dwie godziny przed, żeby zająć miejsce… stojące (siedzące – jakieś cztery godziny przed). Klasztor i kościół Świętej Trójcy przyciągają bardziej wymagających i tętnią życiem duszpasterskim przez cały rok, bo od wieków tworzą je ludzie, którzy wymagają od siebie i od innych. Czuć to w każdym zakamarku najpiękniejszej świątyni Krakowa.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny