Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czerna: Odpust u karmelitów

W główną uroczystość zakonu karmelitańskiego, Matki Bożej z góry Karmel odbyły się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krzeszowic, nazywanym polską górą Karmel.

Liturgii przewodniczył o. Piotr Marek Chojnacki OCist, opat cystersów z krakowskiej Mogiły. Najwybitniejszą osobistością noszącą szkaplerz był św. Jan Paweł II. Przybyło wielu pielgrzymów indywidualnych i grupowych. Obecni byli księża z różnych stron Polski, a także afrykańscy misjonarze karmelici bosi.

W homilii o. opat Chojnacki podkreślił Maryjny rys męstwa, odwagi, a zarazem czułości macierzyńskiej i konieczności wzięcia Jej do siebie, jak to uczynił św. Jan Ewangelista - uczeń spod Krzyża. Warto wziąć Maryję na co dzień, także w XXI w., choćby poprzez znak szkaplerza Karmelu - przekonywał kaznodzieja.

Podczas uroczystości odustowych wielu wiernych przyjęło szkaplerz karmelitański.

Za tydzień, w sobotę 23 lipca, odbędzie się w Czernej 18. ogólnopolskie spotkanie Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących szkaplerz Karmelu zrzeszonych we wspólnotach Bractwa Szkaplerznego lub niezrzeszonych a będących w szeroko rozumianej Rodzinie Szkaplerznej. Przybędzie kilka tysięcy osób z kilkudziesięciu miejscowości.

Do Rodziny Szkaplerznej należą ludzie, którzy noszą szkaplerz, czyli szatę Maryi. Noszony obecnie jako część habitu przez wiele rodzin zakonnych, wywodzi się on z wierzchniej szaty, którą mnisi karmelitańscy przywdziewali na habit w czasie ręcznej pracy.

Najczęściej szkaplerz, składający się z dwóch zszytych ze sobą prostokątów tkaniny, zakładany był przez głowę. Jeden płat materiału opadał na plecy, a drugi na piersi. Łacińskie słowo "scapulae" oznacza barki, ramiona, plecy.

Cześć dla szkaplerza łączy się z objawieniem, jakie miał generał zakonu karmelitów o. Szymon Stock w 1251 r. Matka Boża ukazała mu się, ofiarowała swoją szatę i zapewniła, że kto będzie ją nosił i w niej umrze, za życia będzie chroniony przed niebezpieczeństwami, a po śmierci uniknie ognia piekielnego, zaś jego pobyt w czyśćcu będzie znacznie skrócony.

Od tej pory w Europie, a później w całym chrześcijańskim świecie powstawała wielka ilość bractw szkaplerznych, a wśród czcicieli szkaplerza byli papieże, kardynałowie i biskupi, królowie i możnowładcy oraz ludzie ze wszystkich warstw społecznych.

Przeczytaj także

« 1 »

Zobacz także

 • Ataman
  17.07.2016 10:37
  Nie lubię karmelu, lepsza czekolada.
  doceń 0
 • Agaton
  17.07.2016 15:32
  Kilka lat temu w porannym programie tv wystąpiły dwie Japonki które wyszły za mąż za Polaków i mieszkają w Polsce.Jedna z nich mówiła,że gdy zaszła w ciążę i powiadomiła o tym swoją mamę,otrzymała od niej białe płócienko (to moja nazwa) poświęcone w świątyni shinto które przez cały czas ciąży nosiła na brzuchu i które chroniło ją i dzieciątko które pod sercem nosiła.Podobieństwo ze szkaplerzem jest uderzające - by nie powiedzieć tożsame...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL