Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Bieg Marduły w liczbach

W sobotę zapraszamy na mistrzostwa Polski w skyrunningu w Zakopanem. A już teraz garść ciekawostek na temat jednego z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych biegów górskich w Polsce: tatrzańskiego Wysokogórskiego Biegu im. Franciszka Marduły.

 • W tym roku Wysokogórski Bieg im. druha Franciszka Marduły jest organizowany przez zakopiańskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół po raz 9.
 • Po raz piąty wyścig ma status mistrzostw Polski w skyrunningu (czyli biegu wysokogórskim).
 • W dotychczasowych 8 edycjach wystartowało w sumie 1576 zawodników i zawodniczek, przy czym chętnych było znacznie więcej, gdyż od kilku lat, aby wystartować, nie wystarczy się zarejestrować, ale trzeba też mieć szczęście w losowaniu - liczba zapisanych znacznie przewyższa limit uczestników wyznaczony przez Tatrzański Park Narodowy.
 • Najwięcej zawodników ukończyło bieg w 2014 r. - na mecie w przewidzianym limicie czasu zameldowało się 305 biegaczy.
 • Od 2015 roku zawodnicy mierzą się z ekstremalnie trudną trasą, obfitującą w fantastyczne widoki: mają do pokonania 32 km dystansu z przewyższeniami 2218 m pod górę i tyle samo w dół.
 • Regulaminowy limit czasu na pokonanie odległości od startu do mety to 6 godzin. Dużo? Zależy. Przeciętnemu turyście przejście tej trasy zajmuje ok. 12 godzin.
 • Bez wątpienia królem Biegu Marduły i niekwestionowanym królem polskiego skyrunningu jest Marcin Świerc, który w tym wyścigu triumfował aż 7 razy. W zasadzie zawodnik ten nie wygrał jedynie w pierwszej edycji (w której nie startował) - od 2009 roku na trasie Marduły jest niepokonany. Czy w tym roku podtrzyma tę passę?
 • Walka o tytuł królowej nie jest już taka oczywista: najwięcej triumfów ma Anna Celińska (3 wygrane - 2010-2012). Tuż za nią z dwoma wygranymi jest Dominika Wiśniewska-Ulfik (triumfowała w latach 2013-1014). W 2015 r. Wygrała Magdalena Kozielska.
 • Rekord obecnej trasy należy do Marcina Świerca - w 2015 r. przebiegł "Mardułę" w 3 godziny, 1 minutę i 19 sekund. Czy w tym roku ktoś złamie magiczną barierę 3 godzin?
 • Rekordzistką wśród kobiet jest Magdalena Kozielska - w 2015 r. ukończyła bieg w imponującym czasie 3 godzin, 42 minut i 12,9 sekundy.
 • W tegorocznym biegu wystartuje pełna obsada 350 biegaczy. Wśród nich znajdzie się 50 kobiet i 300 mężczyzn. Większość zawodników (343) to Polacy. Startuje też 3 Białorusinów, 3 Czechów i jeden obywatel USA.

Wysokogórski Bieg im. druha Franciszka Marduły jest rozgrywany w ramach Zakopiańskiego Weekendu Biegowego. Zawodnicy wystartują w sobotę, 4 czerwca o 7:00 sprzed Kina Sokół przy ulicy Orkana (150 m. od Krupówek). Meta jest zlokalizowana w parku przy Placu Niepodległości - kilkaset metrów powyżej startu. Finisz najlepszych jest spodziewany ok. godziny 10:00. Ostatni sklasyfikowani zawodnicy przekroczą metę ok. 13:00. W międzyczasie w parku i okolicy strefy mety na wszystkich zawodników i kibiców czeka spora dawka dobrej zabawy. Zapraszamy do kibicowania wszystkich przebywających w tym czasie w Zakopanem i okolicy. Patronat medialny nad imprezą obejmuje "Gość Niedzielny". Zdjęcia z trasy Biegu Marduły będziecie mogli zobaczyć w sobotę wieczorem na stronie gosc.pl oraz na profilu fejsbukowym "Gościa Niedzielnego".

Zobacz niesamowitą filmową relację z Biegu Marduły 2015:

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem
TG Sokół Zakopane

Przebieg trasy Biegu Marduły:

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama