Nowy Numer 25/2019 Archiwum

Nie taki Londyn islamski

To nie nowy burmistrz Londynu jest potwierdzeniem tezy o „Londonistanie”.

Europejska i brytyjska lewica nie ukrywa swojej euforii – Sadiq Khan ma być, ich zdaniem, dowodem na to, że islam można zintegrować z demokratycznym społeczeństwem. Krótko mówiąc: islam da się ucywilizować.

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana: Khan nie jest bowiem typowym przedstawicielem społeczności muzułmańskiej, jego związki z praktykami religijnymi są dość luźne, a swego czasu kilku londyńskich imamów wydało fatwę na niego za to, że popierał tzw. małżeństwa homoseksualne. Sadiq Khan jest na pewno Brytyjczykiem, takim samym jak miliony innych obywateli tego kraju różnego pochodzenia. Trudno więc mówić do końca o tym, że teraz „muzułmanie przejęli Londyn”. Jego wygrana to tylko emanacja przemian społeczno-kulturowych, jakie na Wyspach zachodzą od dekad. Wygrana Sadiqa Khana jest na pewno symboliczna: pokazuje ostatecznie, że utożsamianie brytyjskości z kulturą wyłącznie anglosaską to już zamierzchła przeszłość.

Nie mają racji ci, którzy twierdzą, że jego wybór potwierdza prawdę o przekształceniu się Londynu w Londonistan. Na to akurat są inne dowody: całe dzielnice, w których muzułmanie stworzyli prawdziwe getta czy niekontrolowane przez służby meczety, w których przez lata działali radykalni imamowie. Sadiq Khan na pewno nie jest produktem tak rozumianego Londonistanu. „Londonistan” jest dowodem na brak integracji muzułmanów z brytyjskim społeczeństwem. Nowy burmistrz Londynu – dowodem na to, że część muzułmanów potrafi odnaleźć się w zachodniej rzeczywistości... o ile zrezygnują z narzucania wszystkim dokoła zasad islamu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Tezeusz
  09.05.2016 22:42
  Jeżeli papieżem w Anglii może być królowa, to dlaczego muzułmanin nie mógłby być burmistrzem Londynu? :)
 • Ixi
  10.05.2016 11:51
  Londonistan to fakt.
  http://www.breitbart.com/london/2016/05/08/london-buses-declare-glory-allah/
  To niby propozycja ocieplania wizerunku muzułmanów, ale już widzę, jak protestowano by, gdyby na londyńskich autobusach umieszczono hasło Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus albo reklamowano jakąś wybitnie katolicką akcję charytatywną. Wrzask nie miałby końca.
  Nowy mer Londynu z pewnością przyczyni się do aktywnego "ocieplania" wizerunku islamu poprzez wciskanie skojarzeń z nim w przestrzeń publiczną na niespotykaną dotąd skalę - będzie po prostu pod dużą presją środowisk muzułmańskich.
  doceń 3
 • JAWA25
  10.05.2016 13:52
  a czy obraża to czyjeś uczucia religijne?
  Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon jest buddystą, czy to znaczy że buddyzm jest urzędową religią świata?
  doceń 1
 • hj
  10.05.2016 20:30
  To jest tylko dowód na to że albo odrzucimy AMERYKAŃSKĄ "nowoczesność"albo zostaniemy zislamizowani lub zniszczeni w jakiś inny sposób! Musimy sobie jasno powiedzieć że obecna fala islamu zalewająca Europe to sprawka Ameryki! Jeżeli tego ludzie nie zrozumieją JEST PO NAS tzn.po cywilizacji jaką znamy!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.