Nowy numer 23/2023 Archiwum

We Francji sprzedają kościoły

Atrakcyjne położenie, odnowiona instalacja elektryczna, sklepienie w dobrym stanie - tak reklamodawca zachęca do kupna kościoła.

Firma maklerska w regionie Nord Pas-de-Calais w północnej Francji oferuje na sprzedaż niecodzienną nieruchomość: za 70 tys. euro można kupić „atrakcyjnie położony w centrum handlowym” kościół katolicki o powierzchni 280 m kw. z przylegającym do niego 130-metrowym ogrodem.

Według lokalnych mediów kościół św. Józefa w liczącej 7 tys. mieszkańców miejscowości Cateau-Cambresis został zamknięty przed sześcioma miesiącami, ponieważ diecezja Cambrai nie miała środków na jego utrzymanie. W ofercie sprzedaży można przeczytać, że w obiekcie zbudowanym w 1913 roku „ostatnio odnowiono” ogrzewanie i instalację elektryczną, ponadto „dach i sklepienie dawnej świątyni są w dobrym stanie, a wnętrze można dowolnie podzielić”.

Cateau-Cambresis zapisało się w europejskiej historii XVI wieku. Pokój zawarty tam w 1559 roku między królem Francji Henrykiem II, Filipem II z Hiszpanii oraz królową Anglii Elżbietą I kończył konflikt francusko-hiszpański wokół panowania w Europie, zwłaszcza we Włoszech.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast