Nowy numer 21/2020 Archiwum

Zeffirelli potomkiem Leonarda da Vinci?

Naukowcy wskazali 35 żyjących krewnych renesansowego geniusza, wśród nich włoskiego reżysera.

Włoscy badacze odkryli żyjących krewnych Leonarda da Vinci. Historycy Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato powiedzieli na konferencji prasowej, że udało im się ustalić krewnych XV-wiecznego malarza, inżyniera i matematyka. Wśród nich znalazły się gwiazdy włoskiej sztuki współczesnej, m.in. Franco Zeffirelli, włoski reżyser, którego prawdziwe imię i nazwisko to Gianfranco Corsi.

Badania rozpoczęli w 1973 roku. Naukowcy przestudiowali dokumenty we Włoszech, Francji i Hiszpanii. Same szczątki Leonarda zaginęły w XVI wieku podczas wojen religijnych. Jednak dzięki zachowanym dokumentom kościelnym, papierom majątkowym udało się sporządzić drzewo genealogiczne. Sam Da Vinci nie miał dzieci, ale miał rodzeństwo i to właśnie ich potomków udało się wyśledzić. W tych badaniach wzięto pod uwagę także pomijaną wcześniej linię żeńską. – Słyszałam historię, że płynie w nas krew Da Vinci od strony matki, ale nasza rodzina uważała, że to legenda – powiedział Giovanni Calosi, jeden z potomków, który od 9 lat współpracuje z Vezzosim.

« 1 »
 • Gość
  15.04.2016 09:42
  Jak można mieć potomka skoro nie ma sie dzieci? Te osoby to tylko krewni
  doceń 4
 • bob
  15.04.2016 09:44
  Podpis pod zdjęciem: "Franco Zeffirelli - włoski reżyser uważany jest z jednego z potomków Leonardo da Vinci". W tekście: "Sam Da Vinci nie miał dzieci, ale miał rodzeństwo i to właśnie ich potomków udało się wyśledzić." Jeśli wiemy, że Leonardo da Vinci nie miał dzieci, to trudno uznawać Zeffirellego za jednego z jego potmoków.
  doceń 4
 • chordad
  15.04.2016 13:19
  proszę Was... nie idźcie tą drogą...
  nie piszcie tytułów jak półgłówki dla półgłówków...

  już inni wytknęli Wam, dlaczego ten tytuł jest bez sensu...
  doceń 0
 • Gość
  16.04.2016 02:20
  W tytule jest zapytanie czy jest potomkiem, a w tekscie odpowiedz, ze wprawdzie nie potomkiem ale krewnym, czytanie ze zrozumieniem sie klania ;) podziw dla ludzi ktorym sie chcialo spedzic pol zycia zeby to ustalic...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama