Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Komunikat KEP ws. ochrony życia

W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie - podkreśla komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, który zostanie odczytany w niedzielę w kościołach w związku z Dniem Świętości Życia.

"Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: 'Nie zabijaj!'. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka" - podkreśla episkopat. Jak przekonuje, w kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

"W roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych" - czytamy w komunikacie episkopatu. Biskupi proszą parlamentarzystów i rządzących, aby "podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu".

"Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami" - apeluje KEP.

Niedawno do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. W inicjatywę zaangażowanych jest szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro - Prawo do życia, Instytut Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Życie.

W projekcie ustawy znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerwania ciąży a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Politycy są podzieleni ws. propozycji całkowitego zakazu aborcji.

Inicjatywę popiera premier Beata Szydło, zastrzegając że jest to jej stanowisko, nie całego PiS. "Każdy z nas będzie kierował się własnym sumieniem" - mówiła. Jak dodała, w sprawach sumienia jej ugrupowanie nigdy nie wprowadzało dyscypliny przy głosowaniach. W ocenie premier, "byłoby źle, gdyby sprawa tak wrażliwa i ważna stała się elementem walki politycznej". Ważna będzie, jak dodała, merytoryczna dyskusja.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, ocenia, że ogromna większość, a może cały klub, poprze inicjatywę ustawy całkowicie zakazującej aborcji, choć - jak podkreślił - w sprawach światopoglądowych nie ma w klubie dyscypliny w głosowaniach. "W tych sprawach jako katolik podlegam nauce, którą głoszą biskupi i co do tego nie ma wątpliwości" - powiedział.

Jako zadeklarowany przeciwnik aborcji określa się także lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. On również zastrzegł, że wypowiada się jedynie w swoim imieniu. Podkreślił jednocześnie, że nie zna projektu. Dodał, że "jest przeciwnikiem bardzo radykalnych propozycji".

Przeciwnikiem zmiany obecnych przepisów jest m.in. lider PO Grzegorz Schetyna.

W tym roku, ze względu na Święta Wielkanocne, przypadająca zwykle 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego i obchody Dnia Świętości Życia będą miały miejsce w poniedziałek 4 kwietnia.

 

« 1 »

Zobacz także

 • Lubelak
  03.04.2016 20:53
  Nie ma żadnej "merytorycznej dyskusji" na temat aborcji z jej zwolennikami, jak chciałaby premier Szydło. Jakaż to logika może stać po ich stronie? No jaka? Że "precz od mojej macicy?", "Macice wyklęte?", "Kato - szariat?" To jest zero. Tu może być tylko walka i to polityczna walka.
  doceń 6
 • Awa
  03.04.2016 23:04
  Ustawka feministek GW i tvn w kosciele św Anny w Warszawie.......Urban dumny
  doceń 1
 • Utu
  04.04.2016 19:20
  Argumenty merytoryczne są czytelne. Żadne subiektywne okoliczności nie powinny mieć wpływu na rozstrzygnięcie tej kwestii:

  - Kwestii dopuszczalności aborcji nie można pozostawić sumieniu danego człowieka cyt. „kobiety, która jest właścicielką macicy”, gdyż sumienia ludzkie bywają różne. Podobnie można by rozwiązać problem zabójstwa pozostawiając ofiary sumieniu bandyty.

  - Problem nie dotyka tylko kobiet, ponieważ ofiarami aborcji są dzieci obojga płci. Kobieta nie decyduje zasadniczo w swojej kwestii, lecz o życiu lub śmierci innego człowieka!

  - Czy można usunąć dziecko poczęte w wyniku zgwałcenia? A czy z tego samego powodu zabija się kobiety zgwałcone czy chociażby sprawców? Dlaczego jedynym zabitym ba być dziecko? Poza tym aktualny przepis mówi o ciąży w wyniku przestępstwa. I tak zabija się dzieci zrodzone z miłości, tyle tylko, że poczęte między nieletnimi, poniżej 15 lat - a to jest przestępstwo. A jeśli mąż lub narzeczony (a często też kobieta) doprowadzi inną osobę do stosunku podstępem np. wykorzystując zamroczenie alkoholem? To przecież przestępstwo! Sprawcę można ukarać, ale czy powinni usunąć własne dziecko?

  - Bieda nie daje nikomu praw do tego typu regulacji urodzeń. Podobnie jak nie zabija się większych
  dzieci, tylko dlatego, że ich rodzina popadła w kłopoty finansowe. W podobny sposób nie można także sterować demografią. To krok do holokaustu!

  - Fakt, że przestępca dopuszcza się czynu zabronionego w warunkach niekorzystnych dla jego zdrowia, nie powinien prowadzić do legalizacji jego procederu? Analogicznie - utrudnienia i kary w zabijaniu nienarodzonych dzieci przewidziane przez ustawę i wynikające z tego patologie podziemia aborcyjnego, nie mogą być zniesione pod presją osób, które w beztroski sposób chcą zabijać!

  - Nie można zabijać nienarodzonych dzieci z powodu ich stanu zdrowia, etapu rozwoju, czy
  potencjalnych właściwości psychofizycznych. Tak samo jak nie robimy tego ze starszymi dziećmi
  czy dorosłymi ludźmi. To byłaby selekcja - życie lub śmierć - prowadzona według kryteriów, podobnych do stosowanych w obozach koncentracyjnych (niemieckich, faszystowskich). Tam słabe dzieci i osoby nie nadające się do pracy, kwalifikowano do komór gazowych.

  - Jeśli kontynuowanie ciąży w sposób ewidentny i nie budzący wątpliwości zagraża życiu matki, to kwestia ta nie powinna być rozpatrywana w ramach aborcji – a na zasadzie obrony koniecznej. Każdy w obronie własnego życia może zabić. Nie może to jednak polegać na ratowaniu zdrowia jako takiego, czyli na przykład ochrony kobiety przed rozstępami.

  A czy płód jest nienarodzonym dzieckiem? No a czym jest? W późniejszym rozwoju nie zachodzi żadne gwałtowne przeobrażenie. Każdy z ludzi przechodził to stadium życia. Jeszcze długo po urodzeniu nie jesteśmy zdolni do samodzielnej egzystencji. Istniejące w prawodawstwie wielu krajów sztuczne (bez jakichkolwiek podstaw naukowych) progi zaawansowania dopuszczające zabijanie, są podobnym absurdem jak to, że kiedyś człowiek mógł być legalnie niewolnikiem. Dzisiaj się z tego wstydzą, a niedawno budowali na tym imperia.

  A czy unicestwienie płodu jest zabójstwem? Czym innym jak nie zabójstwem jest pozbawienie życia człowieka. Łatwo dotrzeć do zdjęć usuniętych ludzkich płodów i zadać sobie pytanie – czy to co widzę jest okrutnie zabitym dzieckiem?
  Płód jest życiem. Chociaż jeszcze niesamodzielnym i nieświadomym, ale pozostaje to tylko kwestią czasu. Osoba z jakiegoś powodu nieprzytomna, jest również w podobnej sytuacji. Tymczasowo nie posiada świadomości swego istnienia i nie jest zdolna do samodzielnego życia. Czy dawało by to nam prawo by taką osobę po prostu zabić? Matki zabijają własne dziecko, gdyż jak twierdzą, mają prawo do uniknięcia obligatoryjnego macierzyństwa. Pozostaje to jednak w sprzeczności z prawem do życia. Trud macierzyństwa nie może stanowić podstawy do zabijania. To sprzeczne z koncepcją życia.

  Aborcjoniści, bez jakichkolwiek racjonalnych przesłanek, deprecjonują poczęte dziecko (wartościowanie jakościowe). Zabijanie słabszych i bezbronnych jest postępowaniem prymitywnym, okrutnym oraz nieokrzesaniem i jako takie doskonale wypełnia definicję BARBARZYŃSTWA!
  Utu
  doceń 0
 • Awa
  04.04.2016 23:26
  Jestem przeciwnikiem grzebania przy tej ustawie ale to co wyczyniali dziś słownie biskup Polak i ks Kloch to szpagat.Chcieliby i nie chcieli ale penalizacji nie żądaja...W rozmowie z MO Kloch unikał prostej odpowiedzi tak nie......i oni nas pouczają z ołtarza
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama