Nowy numer 41/2019 Archiwum

Lekarze: Zakazać EllaOne!

Napisali list do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Przedstawiciele Klubu Lekarzy Katolików przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie napisali apel do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o wycofanie z obrotu środka antykoncepcyjnego EllaOne i preparatów o podobnym działaniu. – Mimo ponad 100 dni rządów Prawa i Sprawiedliwości, Ministerstwo Zdrowia nie podjęło decyzji w sprawie wycofania z rynku preparatu EllaOne. (…) Środek antykoncepcyjny o wielokrotnie wskazywanym działaniu wczesnoporonnym octan uliprysalu, przeciwwskazany u kobiet, które podejrzewają ciążę, przeciwwskazany również u kobiet z niekontrolowaną astmą, został dopuszczony przez poprzednie ministerstwo zdrowia. Była to decyzja ideologiczna i całkowicie nieodpowiedzialna – piszą lekarze w swoim liście.

Medycy zwracają uwagę na to, że środek jest nie tylko szkodliwy dla zdrowia, ale także „uderza w sens założeń prokreacyjnego programu zdrowotnego opracowywanego przez Ministerstwo Zdrowia. Z jednej strony propaguje się niszczenie płodności i rozwiązłość seksualną, z drugiej wydaje się publiczne środki na leczenie niepłodności”.

Lekarze przypominają, że dopuszczenie EllaOne na polski rynek oznacza także jego dostępność dla dziewcząt powyżej 15. roku życia bez recepty. – Deprawacja dzieci i młodzieży prowadzi do tragicznych konsekwencji społecznych i zdrowotnych, także w perspektywie niszczenia ich przyszłych rodzin – napisali.

Decyzję o tym, że EllaOne będzie sprzedawane w Polsce bez recepty, nawet piętnastolatkom, podjęto za czasów rządów Ewy Kopacz w sierpniu 2015 roku. Politycy Platformy Obywatelskiej przekonywali, że zobowiązują nas do tego decyzje Komisji Europejskiej. Była to jednak nieprawda.

« 1 »

Zobacz także

 • PS
  21.03.2016 12:57
  Jeśli zależy nam na młodym pokoleniu Polaków, trzeba natychmiast zakazać sprzedaży tego zabójczego środka.
  doceń 8
 • agnostos
  21.03.2016 14:02
  agnostos
  Czy Lekarz Katolik to lekarz?
 • Dawid
  21.03.2016 14:39
  Do agnostos: A lekarz Polak to lekarz ?
  doceń 1
 • XYZ
  21.03.2016 16:29
  Skutki uboczne ? Radzę przeczytać ulotkę.. nie ma tam nic o żadnym poronieniu i nie zagraża kobietom w ciąży. Przeciwwskazany to nie znaczy że zabija płód. Tabletka ma nie dopuszczać do zapłodnienia to chyba oznacza co innego niż poronienie. Ideologia kościoła nie może ciągle zmieniać prawa. Jasne - prokreacja bo rząd musi mieć kasę tak samo z wszystkimi instytucjami- kościołem uwzględniając wiernych .. a sama gospodarka nie wyrobi przy niskiej populacji, taka jest prawda. Kobiety nie są maszynkami do rodzenia. Nie da się cofnąć czasu do średniowiecza.. Każdy ma wolną wolę, a wiele różnych "przykazań" zostało ustalone tylko i wyłącznie przez kościół i nie koniecznie nawiązuje to do słów Pisma Św. tylko jest rodzajem "korzystnej" interpretacji. Istnieje wiele prawd i można znaleźć wielu naukowców i lekarzy potwierdzających to że tabletka nie jest szkodliwa. Każdy powinien kierować się według swojego sumienia a nie nakazów i zakazów które są odgórnym ustaleniem. Bo nie czyni nas dobrym codzienne przesiadywanie w kościele, ale to jacy jesteśmy wobec innych.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL