Nowy numer 25/2018 Archiwum

Verdun - ocean krwi i błota

Historyczna inscenizacja zainaugurowała w niedzielę o świcie obchody 100-lecia bitwy pod Verdun, jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej. Centralne uroczystości upamiętniające walki, które pochłonęły życie setek tysięcy żołnierzy, zaplanowano na maj.

Od godziny 6.45 rano około trzystu osób zebrało się w lasach Caures (Bois de Caures), około 15 km od Verdun, czyli tam, gdzie wszystko zaczęło się 21 lutego 1916 roku - relacjonuje agencja AFP.

Wolontariusze z Francji i Niemiec, przebrani w mundury z epoki, rozpoczęli marsz przez las, czytali dokumenty historyczne i przypomnieli o lawinie pocisków artyleryjskich, które rozpoczęły tę największą bitwę w historii ludzkości.

Następnie odprawiono mszę świętą z udziałem 600 osób w nekropolii narodowej w Douaumont, niedaleko pola bitwy pod Verdun. We wspólnym monumentalnym ossuarium w Douaumont znajdują się prochy ok. 130 tysięcy poległych Francuzów i Niemców, których tożsamości nie dało się ustalić.

"Ważne jest, aby tu być, żeby uhonorować tych, którzy stracili życie. Ale również, żeby potwierdzić francusko-niemiecką przyjaźni w momencie, gdy na sile przybierają nacjonalizmy" - mówił po mszy francuski sekretarz stanu ds. pamięci i kombatantów Jean-Marc Todeschini.

W niedzielnej inscenizacji historycznej uczestniczyła m.in. grupa młodzieży z Francusko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (OFAJ).

29 maja 4 tysiące młodych Niemców i Francuzów weźmie udział w centralnych uroczystościach w Verdun z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande'a i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Przywódcy wygłoszą przesłanie pokoju, 32 lata po historycznym geście pojednania prezydenta Francois Mitteranda i kanclerza Helmuta Kohla.

Batalia pod Verdun zakończyła się w grudniu 1916r. Verdun pozostało w rękach Francuzów; walki te przeszły do historii jako "piekło Verdun" lub "młyn verdeński", ponieważ obie strony dziesiątkowały się wzajemnie i poniosły ciężkie straty. Według francuskich źródeł po stronie francuskiej i niemieckiej poległo ponad 300 tys. żołnierzy.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama