Nowy numer 25/2018 Archiwum

Rating Polski spada

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus" - podała agencja w piątkowym komunikacie. Perspektywa ratingu jest negatywna. Złoty gwałtownie się osłabił.

Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna. "Od wygrania wyborów w październiku 2015 r., nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak wynika z naszej oceny instytucjonalnej" - napisano w uzasadnieniu decyzji.

S&P poinformował, że perspektywa negatywna oznacza, iż w ocenie agencji istnieje "prawdopodobieństwo co najmniej jak jeden do trzech", że w ciągu 24 miesięcy rating zostanie ponownie obniżony, "jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od naszych obecnych oczekiwań". Agencja obniżyła krótko- i długoterminowy rating w walucie krajowej do "A-/A-2" z "A/A-1".

Obniżenie ratingu spowodowało gwałtowne osłabienie złotego. Po godzinie 18 euro wyceniano na 4,48 zł, podczas gdy pół godziny wcześniej kurs EUR/PLN wynosił 4,42. Za dolara po godz. 18 płacono 4,08 zł, a za franka 4,09 zł.

Ministerstwo finansów nie chciało komentować sprawy. "W związku z decyzją agencji ratingowej Standard & Poor's Ministerstwo Finansów informuje, że ogłosi komentarz w tej sprawie po zapoznaniu się z decyzjami pozostałych agencji ratingowych, które to decyzje mają być ogłoszone w dniu dzisiejszym" - wyjaśniono w komunikacie MF.

« 1 »

Zobacz także

 • wujMax
  15.01.2016 22:31
  Przejmowanie się ratingiem S&P jest dobre jeśli jest się mało zorientowanym. Swego czasu jeden z największych polskich banków został wyceniony na )zł (zero)... I co? Nadal działa :)
  To raport pod tezę i na zamówienie. Spokojnie!!!
  doceń 3
 • Janek
  15.01.2016 22:54
  Nie zapominajmy, ze w tym kolchozie o nazwie UE stosowane sa te same gangsterskie metody co za komunizmu, wtedy RWPG – ta sama mafia. Czyli co jakis czas wybiera sie chlopca do bicia i okradania. Kryzyz jest caly czas tylko, co chwile w innym panstwie. Hieny finansowe jak Soros finansuja tzw ruchy wolnosciowe, patrz KOD i Swetru by wywolac zamieszanie. Soros co niewielu pamieta spowodowal upadek Korony Szwedzkiej ponad 20 lat temu. Glupia polityka Szwedow ratowania korony doprowadzila do olbrzymich strat finansowych dla Szwecji. Dopiero w koncowej fazie pozwolono na wolny kurs korony bez proby ratowania jej kursu, to doprowadzilo do stabilizacji korony do dolara i innych walut. W Polsce Belka jako stary Mafioso tez bedzie „probowal bronic” kursu zlotowki, juz sa zapowiedzi. Byla by to niebezpieczna dla nas decyzja. Lepiej miec slaba zlotowke bo wiecej bedziemy mogi eksportowac i taniej, czyli takie straszenie Standard &Poors, to tez ma dwa konce w gospodarce globalnej. A na wakacje bedziemy jezdzili do krajow ktore nie maja Euro. Regulacja kursu nastapi automatycznie po tym jak Soros zarobi ktocie na taniej zlotowce.
 • Orwell
  15.01.2016 23:08
  Zgadnijcie w czyich rękach są tego typu agencje? Odpowiedź: Naszych starszych braci w wierze.
  doceń 4
 • MarianNowak
  16.01.2016 23:57
  ten problem bierze się z tego, iż jest demontaż instytucji państwowych i osłabienie ich niezależności. Wszyscy którzy mają długi w walutach obcych, w tym frankowicze, polskie firmy i nasz rząd, będą odtąd płacili więcej, tracimy jako naród, bo będziemy musieli wydać więcej na obsługę zadłużenia zagranicznego
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama