Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dyplomatyczne pułapki językowe

Minister Waszczykowski popełnił poważny błąd, udzielając wywiadu niemieckiemu tabloidowi.

Nie mam najmniejszego zamiaru włączać się w dyskusję o tym, co naprawdę powiedział niemieckiemu dziennikarzowi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, a co było nadinterpretacją jego słów. Nie mogę jednak przejść obojętnie nad zdecydowanie nazbyt niefrasobliwym i mało odpowiedzialnym zachowaniem szefa naszej dyplomacji.

Jeżeli szef resortu spraw zagranicznych mającego ambicję odgrywać poważną rolę na międzynarodowej arenie politycznej dużego europejskiego państwa mówi coś publicznie, zwłaszcza udzielając wywiadu tabloidom, powinien ważyć każde słowo i zdawać sobie sprawę z możliwości nadużycia bądź wypaczenia jego wypowiedzi.

Wytrawny dyplomata mówi albo całkiem jednoznacznie, albo umiejętnie omija sedno zagadnienia i zawsze ugryzie się w język, jeżeli przyjdzie mu na myśl sformułowanie, może i efektowne oraz barwne, mogące stać się zaczynem niepotrzebnych dociekań nie zawsze mu przecież życzliwych komentatorów.

Wedle starego przysłowia Polak jest mądry dopiero po szkodzie. Mam nadzieję, że zna je również minister Witold Waszczykowski i będzie umiał wyciągnąć właściwe wnioski z tego, co dzieje się wokół niego od niedzielnego wieczora.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • adas
  04.01.2016 21:38
  Pan minister nie popełnił błędu.
  Pan minister jest błędem.
  doceń 15
 • adamp_314
  05.01.2016 07:39
  Waszczykowski był już wcześniej w MSZ tylko Sikorski go wyrzucił za niekompetencję. Jak widać niczego się człowiek nie nauczył. Dlaczego teraz miałby?
  doceń 14
 • krut00
  07.01.2016 18:55
  Polski minister trochę niefortunnie uderzył we własnych wyborców z Anglii. Interesujące w tym zagadnieniu jednak jest to że nawet jak odbiorom innym Europejczykom te zasiłki to i tak nie załatają tym budżetu. To są ponoć bardzo niewielkie pieniądze... Tak naprawdę to Polska nie wstępowała do UE po to by eksportować swoich obywateli na zachód. Pan Cameron zamiast owijać w bawełnę, powinien zastanowić się co tu zrobić żeby problem przestał istnieć. Do tego pierwszym krokiem będzie nazwanie tego problemu po imieniu: Za dużo ludzi do nas przyjeżdża, nie mamy fizycznie tyle miejsca. I po takim otwarciu można już szukać rozwiązań. Np. takie: Może zróbcie u siebie kawałek Anglii... królowa się ucieszy...
  Pozdrawiam
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama