Nowy numer 22/2020 Archiwum

Poznali się na Mszy dla singli

Pierwszy raz rozmawiali rok temu. Teraz powiedzieli sobie "tak".

W Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie podejmowanych jest wiele inicjatyw, odpowiadających na aktualne potrzeby wiernych. Jedną z nich są Msze dla singli. W sobotę 2 stycznia pierwsza para, która poznała się przed rokiem na takim spotkaniu powiedziała sobie uroczyste „tak”.

Ona ma na imię Jola. On Wojtek. Spotkali się na pierwszej Mszy dla singli w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia w styczniu 2015 r. Wtedy po raz pierwszy ze sobą rozmawiali.

Szybko zaczęli być parą, a w sobotę, 2 stycznia, każde z nich wypowiedziało przed Bogiem i Kościołem słowa: „Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę, aż do śmierci”.

„Jesteśmy przykładem tego, że jak prosi się Boga i ufa Mu bezgranicznie, to On nam błogosławi” – powiedziała Jola, która od wielu lat modliła się o spotkanie na swojej drodze mężczyzny, z którym założy katolicką rodzinę. Dla Wojtka było oczywistym, że jeśli szukać żony, to tylko w środowisku ludzi żyjących zasadami wynikającymi z wiary katolickiej. To pragnienie spełniło się dzięki comiesięcznym spotkaniom organizowanym w ramach duszpasterstwa osób stanu wolnego, działającego przy Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie.

„Jak powiem na najbliższym spotkaniu dla singli, że na pierwszej Mszy siedliście obok siebie i wtedy wszystko się zaczęło, to od razu wszyscy zaczną się rozglądać i może być ciekawie” – mówił z uśmiechem ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.

Duszpasterstwo osób stanu wolnego zainaugurowało swoją działalność przed rokiem. Wszystko zaczęło się od jednej osoby. Już od dłuższego czasu kiełkowała w jej głowie myśl, by zorganizować w Częstochowie miejsce, gdzie będzie można spotkać ludzi, którym doskwiera brak osoby, z którą można iść przez życie. Okazało się, że spotkanie kogoś, z kim można budować wspólną przyszłość nie jest łatwe.

Pojawił się problem znalezienia księdza, który odpowie pozytywnie na potrzebę wspólnej modlitwy w tej intencji i parafii, gdzie będzie można się spotykać. Pierwsze propozycje okazały się jak najbardziej trafne. Ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, zgodził się objąć duchową opieką tych, którzy będą przychodzić na spotkania oraz otworzył przed nimi drzwi pomieszczeń parafialnych. Efekt zaskoczył wszystkich. Na pierwszej Mszy, która odbyła się 31 stycznia 2015 r. było prawie 100 osób. Pokazało to, że ludzie potrzebują tego rodzaju spotkań.

- Założenie było takie, by grupa nie była kojarzona z biurem matrymonialnym. Comiesięczne Msze mają być okazją do wspólnej modlitwy, spotkania się, rozmów, a także angażowania się w różne inicjatywy. I tak: razem bawiliśmy się na balu karnawałowy, uczestniczyliśmy w kursie tańca, byliśmy na wycieczce pieszej, rowerowej i na spływie kajakowym. Nie zabrakło także wędrowania po polskich górach, wyjazdu rekolekcyjnego i okazji do jeszcze głębszego przyjrzenia samemu się sobie, co dzieje się np. podczas warsztatów rozwojowych czy spotkań w ramach programu „12 kroków ku pełni życia" - wyjaśniają organizatorzy.

Spotkania dla osób stanu wolnego (rozumianego zgodnie z nauką Kościoła katolickiego) odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca w parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie przy ul. o. Kordeckiego 49. Rozpoczynają się Mszą św. o godz.18.00.

« 1 »
 • Kris
  03.01.2016 18:42
  Wiele małżeństw jest "skojarzonych" za wolą Boską. Wiem coś o tym. Szkoda jednak że hierarchowie nie chcą, nie mogą tego zrozumieć.
  A przecież młoda para ,świecka, agnostyków,ateistów czy sług Bożych jest taka sama, zakochana i szczęśliwa.
  A szczęście człowieka - czy to nie jest to o co Jezus apelował do Ojca Swego?
 • Anna Panna
  04.01.2016 21:03
  1) "Jola... od wielu lat modliła się o spotkanie na swojej drodze mężczyzny, z którym założy katolicką rodzinę."


  "Od wielu lat" - to znaczy od ilu? Od 20? Od 30?  2) „jak prosi się Boga i ufa Mu bezgranicznie, to On nam błogosławi”


  O tak. Jeśli samotna kobieta we wspólnocie, na pielgrzymkach i rekolekcjach modli się latami o szczęśliwe małżeństwo, to może być pewna, że Pan Bóg wysłucha jej modlitw i zaprowadzi ją do staruszek, którym będzie mogła mieszkania sprzątać.


  Tak, tak, wiem, że to jest "wielka łaska", "wielki dar" i "wspaniały Boży plan", który trzeba "umieć przyjąć w duchu nadprzyrodzonym".
  doceń 1
 • c-a
  05.01.2016 17:08

  AnnaPanna@ - a może ,, winy " trzeba szukać w sobie ? Jeżeli założymy np. płaszcz przeciwdeszczowy i będziemy się chcieli opalić , efekt będzie mizerny . Proś Boga o poznanie przyczyny , dlaczego rzeczy tak się mają , a nie inaczej .
  Polecam też Nowennę Pompejańską , Nowennę do Maryi rozwiązującej węzły lub ulubionego świętego z prośbą o wstawiennictwo . Wielce pomocne są też modlitwy sióstr klauzulowych . Bo ja należę do osób , które mało biadolą , a szukają sposobu na rozwiązanie zaistniałego problemu .
  Sam Jezus zresztą zachęcał - ,, szukajcie , a ...".

  doceń 0
 • Katolikus
  31.01.2019 19:13
  Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej strony: katolikus.pl/msze-swiete/, w której opublikowaliśmy listę parafii organizujących w każdym miesiącu Eucharystię w intencji dobrego męża czy żony. Warto korzystać z Mszy świętych i oddawać swoje prośby Panu Bogu.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama