Nowy numer 28/2018 Archiwum

Pożar plebanii

1 stycznia 2016 r. ok. godz. 21.20 wybuchł pożar na plebanii w Koszycach – w dekanacie kazimierskim. Na miejscu od razu pojawili się strażacy i rozpoczęła się akcja ratownicza.

Pożar zauważył ks. Adam Pawlik – proboszcz parafii. – „Odmawiałem brewiarz i zauważyłem dym wydobywający się z pomieszczeń kuchennych. Niestety ogień był już bardzo mocy” – mówi wstrząśnięty ks. Pawlik. To właśnie proboszcz zaalarmował służby ratunkowe.

Na miejscu od razu pojawiła się blisko 50-osobowa grupa parafian, którzy wynosili z plebanii co się dało i przenosili do pobliskiego kościoła. Wielkim utrudnieniem był panujący 15-stopniowy mróz i lód, który powstawał w wyniku polewania wodą.

Akcja ratownicza trwała do wczesnych godzin rannych.

Parafia w Koszycach została erygowana w 1815 r. przez bp. Wojciecha Górskiego. W 1880 r. drewniany kościół spłonął, w miejsce spalonego wybudowany w 1881 r. nowy jednonawowy kościół murowany, który istnieje do dziś. Kościół był konsekrowany 22 maja 1887 r. przez bp. Tomasza Kulińskiego. Prezbiterium oddzielone jest od nawy arkadą, w głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z pierwszej połowy XVII w.

« 1 »

Zobacz także

 • parafianka
  02.01.2016 19:34
  bylam pomagalam jak i inne osoby najbardziej to mi zal naszego ksiedza Adasia.Ale trzymamy w kciuki bedzie dobrze.We wszystkim ksiedzu pomozemy.
  doceń 1
 • Gość
  05.01.2016 21:39
  taki dobry ten ksiądz jest ?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama