Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kard. Tagle o Roku Miłosierdzia

Arcybiskup Manili prowadzi rekolekcje dla księży diecezji rzymskiej.

„Bóg miłosierdzia” – to temat pięciodniowych rekolekcji, które przed Rokiem Jubileuszowym zaczęli dziś odprawiać księża z diecezji rzymskiej. Prowadzi je kard. Luis Tagle z Manili, przewodniczący Caritas Internationalis. Arcybiskup stolicy Filipin w wywiadzie dla Radia Watykańskiego zauważył, że w obliczu ostatnich aktów przemocy, takich jak zamachy w Paryżu, tym ważniejsze jest przypominanie dobrej nowiny Bożego Miłosierdzia. Choć trudno zrozumieć motywy działania terrorystów mordujących niewinnych ludzi, jedno jest pewne: w ich sercach nie ma miłosierdzia.

Metropolita Manili nie zdziwił się, kiedy Ojciec Święty ogłosił Rok Jubileuszowy pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. Było bowiem widać od samego początku pontyfikatu, że tematyka miłosierdzia jest szczególnie bliska Franciszkowi. Kard. Tagle podzielił się także swoim obserwacjami, w jaki sposób miłosierdzie jest obecne w Azji w innych tradycjach niż chrześcijańskie.

„U nas w Azji prawie wszystkie starożytne religie, takie jak buddyzm, hinduizm, konfucjanizm, mają tradycje związane z miłosierdziem. Dla przykładu mnisi buddyjscy co rano chodzą po całym mieście i proszą o jedzenie, ubrania, ale nie dla siebie, tylko dla biednych. Na obiad do wielkiego stołu mnisi zapraszają wszystkich, a sami jedzą ostatni: to prawdziwe miłosierdzie! Mam nadzieję, że w tym Roku Jubileuszowym punktem odniesienia dla dialogu międzyreligijnego, nie tylko z akademickiego punktu widzenia, ale także z praktycznego, będzie właśnie miłosierdzie” – powiedział kard. Tagle.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama