Nowy numer 41/2019 Archiwum

Podszept diabła

Z 242 konsekrowanych Hostii ułożył słowo „pederastia”. Tę „artystyczną instalację” wystawiono w sali należącej do Urzędu Miasta.

Trudno uwierzyć, że ktoś mógł coś takiego wymyślić. Jest to możliwe chyba tylko za podszeptem szatana. Abel Azcona, 27-letni performer z Pampeluny, największego miasta hiszpańskiej Nawarry, ujawnił na Twitterze, że uczestniczył w 242 Mszach, w których udawał, że przyjmuje Komunię i po kryjomu chował Hostię. W ten sposób przygotowywał swą „artystyczną” wypowiedź, będącą częścią ekspozycji zainaugurowanej w piątek 20 listopada w miejskiej Sali Wystaw na placu Serapio Esparza w Pampelunie. Wystawie nadał tytuł „Desenterrados” (hiszp.: odgrzebani). Na wernisażu była obecna Maider Beloki, miejska urzędniczka odpowiedzialna za kulturę.

Następnego dnia przed ratuszem odbyła się pokojowa manifestacja około 200 osób, które domagały się od magistratu zamknięcia wystawy. Na utworzonym w celu wsparcia protestu katolików koncie na Facebooku w ciągu czterech dni wpisało się 84 tysiące osób. W poniedziałek 23 listopada Stowarzyszenie Chrześcijańskich Adwokatów skierowało do sądu zawiadomienie o przestępstwie obrazy uczuć religijnych. Delegatura rządu centralnego Hiszpanii w Nawarrze wsparła ten wniosek jeszcze tego samego dnia, domagając się również sprawdzenia przez sąd odpowiedzialności lokalnych władz.

Metropolita archidiecezji Pampeluna-Tudela abp Francisco Pérez González przygotował list otwarty, w którym ostro potępił świętokradztwo i profanację, do jakiej doszło w Pampelunie. Przypomniał, że każdy, kto popełnia taki czyn, ściąga na siebie ekskomunikę. Zapowiedział na środę 25 listopada nabożeństwa przebłagalne za ten grzech w konkatedrach w Pampelunie i Tudeli.

We wtorek 24 listopada zareagowały władze miasta. Burmistrz Joseba Asiron oświadczył, że nie znał szczegółowej zawartości wystawy i zapowiedział, że wywołująca sprzeciw jej część zostanie usunięta.

Ta bolesna sprawa wpisuje się w spór światopoglądowy wciąż obecny w Hiszpanii. Katolicy są tam często prowokowani w sposób brutalny, zwłaszcza w tych częściach kraju, w których pozostało ich jeszcze stosunkowo wielu. Całkiem niedawno nowe lewicowe władze Walencji oświadczyły, że usuną z miejskich cmentarzy wszystkie symbole religijne. Wycofały się z tego pomysłu dopiero po energicznych protestach katolików.

Takim miejscem, gdzie katolików jest jeszcze dość sporo, pozostaje Nawarra. Trudno uwierzyć w niewiedzę władz Pampeluny o zawartości wystawy, którą promowały. Burmistrz Joseba Asiron jest członkiem partii EH Bildu, reprezentującej nurt tzw. izquierda abertzale (hiszp.-bask.: lewica patriotyczna), czyli dawnych terrorystów z ETA, którzy porzucili walkę zbrojną. Jeszcze w poniedziałek jego partyjni koledzy, a także koalicjanci z lewicowych partii IU oraz Podemos, w Parlamencie Nawarry odmówili przyjęcia wniosku centroprawicowej opozycji o całkowitym potępieniu wystawy Abela Azcony. Tłumaczyli swą odmowę dbaniem o „wolność słowa” i obawami przed „cenzurą”. Burmistrz jednak zapewne przestraszył się odpowiedzialności karnej.

« 1 »

Zobacz także

 • saherb
  26.11.2015 10:39
  Komunia udzielana na rękę odbywa się na określonych zasadach. Kapłan kładzie Hostię na rękę, a przyjmujący NA OCZACH KAŁANA ją zjada. Wtedy dopiero wierny może odejść. Kapłan MUSI WIDZIEĆ, że wierny bierze Hostię do ust. Więc tutaj również zaniedbanie kapłanów sprzyja popełnieniu profanacji. Poza tym nawet przyjęcie Komunii na język nie gwarantuje uniknięcia profanacji, bo również można Hostię wypluć i schować do kieszeni, a potem wykorzystać w profanacji. Choć to znacznie trudniejsze niż w sytuacji przyjmowania Komunii na rękę.
 • MacBlacker
  26.11.2015 21:33
  Chory facio, Bóg mu wybaczy bo on ani kuma co zrobił...
  doceń 0
 • Eljot
  28.11.2015 10:26
  Nie pojawił się sztan.... Ale lipa:(
  doceń 0
 • Bolesław Grabowski
  12.01.2016 21:35
  Mieszkając kiedyś w Diecezji Opolskiej protestowałem przeciw wprowadzeniu Komunii Świętej na rękę przez BP.Nossola ....ten artykuł jest kolejnym dowodem do czego prowadzi ta praktyka.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL