Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czworo wicemarszałków Senatu

Adam Bielan (PiS), Grzegorz Czelej (PiS), Maria Koc (PiS) i Bogdan Borusewicz (PO) zostali w czwartek wybrani na wicemarszałków Senatu IX kadencji.

Bielana poparło 70 senatorów, Czeleja - 86, a Koc - 78. Borusewicz otrzymał 72 głosy.

W tajnym głosowaniu oddano 96 głosów. Wymagana większość bezwzględna wyniosła 49 głosów.

Tuż przed głosowaniem senator Jan Rulewski (PO) spytał, dlaczego w rozpoczynającej się kadencji prezydium Senatu jest rozbudowywane w porównaniu do poprzedniej, gdy było troje wicemarszałków. "Czym to jest uzasadnione, jakie to skutki finansowe może pociągać w warunkach, jednak, kraju, który żyje w okresie deficytu" - pytał Rulewski.

Podkreślił, że czteroosobowe prezydium jest wystarczające, bo marszałek Stanisław Karczewski (PiS) został wybrany niemal jednogłośnie, więc cieszy się wystarczającym zaufaniem senatorów.

Karczewski odpowiedział, że PiS chce, by Senat był bardziej aktywny. "To wpłynie na pewno korzystnie na naszą działalność i na wizerunek Senatu i podniesie jego rangę. Gwarantuję, że to był taki właśnie cel tego regulaminowego posunięcia" - tłumaczył marszałek. Przypomniał, że regulamin Senatu pozwala na wybór do czterech wicemarszałków.

Bielan jest senatorem z okręgu radomskiego, wiceprezesem współpracującej z PiS partii Polska Razem. W latach 1997-2004 był posłem, a od 2004 do 2014 - europosłem. W latach 2007-09 był wiceprzewodniczącym PE. Przez dekadę był rzecznikiem PiS i jej wpływowym spin doktorem. Z PiS odszedł po kampanii prezydenckiej w 2010 r.

Czelej jest senatorem od 2007, został wybrany w okręgu obejmującym powiaty wokół Lublina. Jest doktorem nauk medycznych, absolwentem stomatologii na Akademii Medycznej w Lublinie, do 1998 r. pracował w tamtejszym szpitalu klinicznym. Jest prezesem wydawnictwa "Czelej". W latach 2006-07 był radnym miejskim w Lublinie.

Maria Zofia Koc z wykształcenia jest etnografem. Zdobyła mandat senatorski w okręgu siedleckim. Przez wiele lat kierowała ośrodkiem kultury w Sokołowie Podlaskim, była też wiceburmistrzem Węgrowa. Reprezentowała PiS w sejmiku woj. mazowieckiego.

Bogdan Borusewicz to jeden z najbardziej znanych działaczy opozycji demokratycznej w latach PRL. W latach 1991-2001 był posłem. Od 2005 r. jest senatorem, przez dekadę był marszałkiem tej izby. Od 2013 r. jest wiceprzewodniczącym PO.

Senat wybiera wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, w głosowaniu tajnym, podejmując uchwałę bezwzględna ilością głosów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama