Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nowoczesność i ortodoksja

Dogmatyka katolicka jest naukowym, pełnym i systematycznym opisem prawd wiary i jest podstawą wszystkich dyscyplin teologicznych; swoje źródło ma w objawieniu - powiedział podczas czwartkowej prezentacji tej publikacji w siedzibie KEP kardynał Gerhard Ludwig Mueller.

Kardynał Mueller prefekt Kongregacji Nauki i Wiary podkreślił, że "głównym zadaniem teologii dogmatycznej jest przedstawienie wolnego samoobjawienia się Boga w Jezusie Chrystusie wraz z duchowym i etycznym odniesieniem człowieka do jego świata". Dodał, że dogmatyka jest podstawą wszystkich dyscyplin teologicznych.

"Jej poznanie ma zasadniczy charakter dla katolickiej wiedzy, formacji i dla życia praktycznego. Stąd pewien choćby poziom poznania dogmatyki jest pożyteczny i nawet nieodzowny dla zgłębiających teologię. Przy czym obowiązek ten nie redukuje się u wierzącego, jako istoty osobowej jedynie do wiedzy i umysłu, lecz obejmuje także, jego wolną wolę przyjęcia owego samo objawienia się Boga, a w konsekwencji przekładania go na postępowanie, działanie i życie" - podkreślił Mueller.

Ksiądz prof. Krzysztof Góźdź, uczestniczący w prezentacji, podkreślił, że kardynał Mueller uprawia podstawowy nurt teologii klasycznej, wolny od relatywizacji i naleciałości ponowoczesnych i liberalnych. "W zaciekłych sporach współczesnych między teologią +nowoczesną+, a klasyczną unika jednostronności i redukcjonizmu, i jego wykład jest nowoczesny, a jednocześnie kontynuuje naukę czystą ortodoksyjnie" - podkreślił prof. Góźdź.

Jak dodał, "Dogmatyka katolicka", podobnie jak cała twórczość teologiczna kardynała Muellera, "tchnie duchem Chrystusowym, duchem kościoła i duchem człowieka". "Tchnie prawdziwością, realizmem, ewangelicznością i obecnością Pana, mocą słowa twórczego, dociekliwością i jasnością myśli, bezbłędną poprawnością, a także szacunkiem dla odmiennych opinii" - zaznaczył ksiądz prof. Góźdź.

Jak ocenił, książka będzie służyć każdemu, kto zechce poznać istotę katolickiej myśli teologicznej i religijnej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama