Nowy numer 43/2020 Archiwum

Prezydent rozpoczyna wizytę w Watykanie

W niedzielę prezydent Andrzej Duda z małżonką udają się do Watykanu. W poniedziałek Para Prezydencka zostanie przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka. Odbędzie się spotkanie z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem. Prezydent odznaczy polskich duchownych pracujących w Stolicy Apostolskiej.

Andrzej Duda uda się do Włoch w niedzielne popołudnie. o godz. 17.30 weźmie udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, w Bazylice św. Piotra.

Następnego dnia o godz. 10.00 odbędzie się audiencja prezydenta RP u papieża Franciszka. Godzinę później Andrzej Duda spotka się z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

- Wizyta ma też wymiar dyplomatyczny. Dzisiaj bardzo wiele tematów także polityki światowej osobiście interesuje papieża Franciszka. Zakończył się niedawno synod o rodzinie. Jest także kwestia migracji, polityki zrównoważonego rozwoju. To wszystko będzie przedmiotem rozmowy w Watykanie - zapowiedział minister Krzysztof Szczerski odpowiedzialny w Kancelarii Prezydenta RP za sprawy zagraniczne.

- Jest też wymiar relacji państwo polskie - Kościół katolicki. W przyszłym roku są dwa bardzo ważne wydarzenia. Po pierwsze, Światowe Dni Młodzieży. To społecznie największe wydarzenie międzynarodowe, które będzie miało miejsce w Polsce, właśnie z udziałem papieża Franciszka. To oczywisty temat do rozmowy. Mamy także 1050-lecie chrztu Polski. To też bardzo ważny element wspólnej relacji państwo -Kościół - dodał Szczerski.

Na godz. 13.00 zaplanowano udział prezydenta RP w ceremonii wręczenia odznaczeń Polakom w Watykanie. Uroczystość odbędzie się w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej. Tu planowane jest wystąpienie prezydenta.

Andrzej Duda złoży też - o godz. 16.45 - wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przy Viale Maresciallo Piłsudski. Kwadrans później zaplanowano spotkanie w Ambasadzie RP przy Republice Włoskiej, gdzie prezydent wręczy odznaczenia Polakom zamieszkałym we Włoszech. Przy tej okazji Andrzej Duda wygłosi przemówienie. - Spotkanie będzie miało charakter obchodów narodowego święta. To wigilia 11 listopada - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Powrót delegacji do Polski zaplanowano na poniedziałek 9 listopada, w godzinach wieczornych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama