GN 24/2018 Archiwum

W. Brytania: Najstarsze drzewo zmienia... płeć

Rosnący w Szkocji cis, liczący być może nawet pięć tysięcy lat i z tego powodu uważany za najstarsze drzewo w Wielkiej Brytanii i jedno z najstarszych w Europie, zaczął zmieniać płeć - podała w poniedziałek AFP. Brzmi absurdalnie? To akurat nie gender, ale biologia.

Cis należy do roślin dwupiennych, co oznacza występowanie żeńskich i męskich organów rozrodczych na różnych osobnikach. Cis rosnący na cmentarzu w Fortingall w środkowej Szkocji dotąd był uważany za osobnika męskiego, ale ostatnio zauważono na jednej z gałęzi charakterystyczne czerwone owoce, właściwe dla osobników żeńskich.

"To zjawisko rzadkie i nie do końca wyjaśnione" - powiedział AFP Max Coleman, botanik z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu.

Przemiany zachodzące w wiekowym cisie mają być teraz przedmiotem wnikliwej obserwacji botaników.

Cis z Fortingall jest powszechnie uważany za najstarsze drzewo Wielkiej Brytanii, choć jego wiek jest trudny od określenia, ponieważ w środku drzewo jest spróchniałe. Uważa się, że może mieć od dwóch do pięciu tysięcy lat. Od XVIII wieku drzewo jest otoczone ochronnym murem, który chroni je przed zniszczeniem przez ludzi, ale poza tym nic mu nie zagraża i zdaniem botaników drzewo będzie jeszcze rosło wiele wieków.

« 1 »

Zobacz także

  • humanbe
    03.11.2015 10:51
    I co dziwaczni obroncy "normalnosci" nie wrzeszcza ze trzeba poddac egorcyzmom lub wyciac "zboczone" drzewo:D? Ciekawe ze natura rzadzi sie swoimi prawami nie ogladajac sie na to jak czlowiek uwaza ze 'powinno byc'...
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama