GN 24/2021 Otwarte Archiwum

Większa obecność NATO w Polsce?

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział w piątek dziennikarzom, że w NATO trwają rozmowy na temat zwiększenia obecności Sojuszu m.in. w Polsce. Podkreślił, że dążeniem Polski jest, aby lipcowy szczyt NATO w Warszawie pokazał jedność Sojuszu i był decyzyjny.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda uda się do Bukaresztu, gdzie odbędzie się spotkanie prezydentów państw wschodniej flanki NATO: Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski oraz szefa izby niższej parlamentu Czech.

Dziennikarze pytali Szczerskiego przed tą wizytą, czy potwierdza, że w NATO trwają rozmowy dotyczące większej obecności NATO na wschodniej flance, w tym w Polsce. "Rozmowy trwają. Praca przed przygotowywanym szczytem (NATO w Warszawie - PAP) ma swój rytm. Jesteśmy po spotkaniu ministrów obrony narodowej, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych. Te rozmowy w naturalny sposób, w ramach także rytmu pracy Kwatery Głównej, politycznego i wojskowego, się toczą" - powiedział prezydencki minister.

Szczerski podkreślił, że rozmowy na temat zwiększenia obecności NATO w regionie są procesem. Jak mówił, toczą się one obecnie w kierunku pójścia o krok dalej poza decyzje z Newport.

Wrześniowy szczyt NATO w Newport postanowił o powołaniu sił natychmiastowego reagowania tzw. szpicy, zdolnych do działania w ciągu kilkudziesięciu godzin, wydzielanych z sił odpowiedzi sojuszu (NRF).

Prezydencki minister zaznaczył, że m.in. spotkanie szefów państw wschodniej flanki NATO w Bukareszcie w przyszłym tygodniu ma być wkładem do osiągnięcia konsensusu podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku. Szczerski podkreślił, że docelowo ważny jest efekt "spójności bezpieczeństwa" NATO. Szczerski powiedział, że dążeniem Polski jest, by szczyt NATO, który odbędzie się w dniach 8 i 9 lipca, był decyzyjny i pokazał jedność Sojuszu.

Zwiększenie obecności wojskowej NATO na wschodnich obrzeżach Sojuszu to postulat Polski, która chce, by decyzje w tej sprawie zapadły na przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie. Amerykanie zamierzają rozmieścić na wschodniej flance, w tym w Polsce i krajach bałtyckich, składy ciężkiego sprzętu, co w razie kryzysu ułatwi szybkie przysłanie personelu. Uzbrojenie ma być mobilne, by można je było szybko przerzucać tam, gdzie będzie potrzebne.

Od ubiegłego roku w Polsce i innych krajach regionu odbywają się rotacyjne ćwiczenia wojsk amerykańskich w ramach operacji Atlantic Resolve rozpoczętej w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę i aneksję Krymu. Na ćwiczenia przybywają także pododdziały z innych państw sojuszu.

W czwartek "Wall Street Journal" poinformował, że NATO rozważa możliwość zwiększenia obecności wojskowej w państwach członkowskich graniczących z Rosją. W ten sposób chce powstrzymać Moskwę przed potencjalną agresją na państwa Europy Wschodniej - twierdzi periodyk. Amerykański dziennik powołuje się na źródła dyplomatyczne i wojskowe. Według nich istnieją dwa scenariusze zwiększenia obecności NATO w Polsce i państwach bałtyckich.

"Jeden z nich zakłada rozmieszczenie po batalionie sił NATO w Polsce i każdym z państw bałtyckich - od 800 do 1 tys. żołnierzy w każdym oddziale. Skromniejsza wersja przewiduje powołanie jednego batalionu Sojuszu w regionie" - pisze "WSJ".

Prezydent Duda w orędziu wygłoszonym w sierpniu w Sejmie mówił m.in., że zadaniem na najbliższy czas jest wzmocnienie gwarancji sojuszniczych w ramach NATO w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. "Potrzebujemy większej gwarancji ze strony NATO. Nie tylko my jako Polska, ale cała Europa Środkowo-Wschodnia w obecnej sytuacji geopolitycznej" - ocenił. Dodał, że chce te gwarancje uzyskać na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku w ramach inicjatywy Newport Plus.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama