Nowy numer 44/2020 Archiwum

W najnowszym GN

Joanna Bątkiewicz-Brożek o prywatnej litanii Jana Pawła II, a Tomasz Rożek o tym czy maszyny mogą być mądrzejsze od człowieka

Życie duchowe maszyny [rozmowa z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem]

Tomasz Rożek w najnowszym „Gościu” rozmawia z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem, biocybernetykiem z AGH w Krakowie o inteligencji maszyn, sztucznych neuronach i maszynach, które mogą mieć osobowość. Na pytanie czy maszyna może być mądrzejsza od człowieka Profesor odpowiada: „Myślę, że tak. My mamy ograniczenia – biologia stworzyła nas z czaszką określonych rozmiarów i ta wiel­kość jest limitowana rozmiarem dróg rodnych, więc ludzi z istot­nie większymi mózgami praw­dopodobnie się nie doczekamy. (...) Natomiast techni­ka nie znajduje żadnych granic. Nie ma takiej bariery, która była­by dla techniki nieprzekraczalna”.

 

Inwazja Bożego rapu [Szymon Babuchowski]

„Tak jak w latach 90. scenę muzyki chrześcijańskiej zdominował ostry rock, tak dziś listy przebojów z ewangelicznym przesłaniem opanowali raperzy” - pisze Szymon Babuchowski. To właśnie hip-hop jest dziś gatunkiem muzycznym najczęściej wykorzystywanym przez młodych ludzi jako nośnik ewangelicznych treści.

 

Arab Arabowi wilkiem? [rozmowa z dr Patrycją Sasnal]

O konflikcie w Syrii, różnicach między Arabami i o Zachodzie, który zapędził się w kozi róg, Jacek Dziedzina rozmawia z dr Patrycją Sasnal. "Wydaje się nam, że skoro i Saudyjczyk, i Syryj­czyk to Arabowie, którzy mó­wią jednym językiem, unifikuje ich to w jedną, nierozróżnialną masę. A to są bardzo różne naro­dy" - mówi specjalistka ds. Bliskiego Wschodu w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

 

Armia Jana Pawła II [Joanna Bątkiewicz-Brożek]

''Nie jest odkryciem, że patriotyzm był ważną częścią duchowości Karola Wojtyły. Że kochał Polskę. Głęboko. I że jej los leżał mu na sercu. Modlił się za nasz kraj. I jak się okazuje, angażował w tę modlitwę potężną armię świętych i błogosławionych Polaków". O odkrytej litanii, którą Jan Paweł II odmawiał za ojczyznę prywatnie, pisze Joanna Bątkiewicz-Brożek.

« 1 »
DO POBRANIA: |

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama