Nowy numer 44/2020 Archiwum

Odkryto zbiorowe groby 365 dżihadystów IS

Irackie wojsko odkryło w środę 19 zbiorowych grobów, w których pochowano 365 ciał dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Mogiły znajdowały się w mieście Bajdżi, ok. 200 km na północ od stolicy kraju, Bagdadu - podały w komunikacie irackie siły bezpieczeństwa.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie zwłoki zakopano, ani w jaki sposób siły bezpieczeństwa mogły je zidentyfikować - zwraca uwagę agencja AFP.

Szczątki zostały odnalezione przez jednostki mobilizacji ludowej - zdominowane przez szyitów i wspierane przez Iran paramilitarne oddziały, które pomagały irackiej armii w odzyskaniu z rąk dżihadystów rafinerii w Bajdżi. Rozpoczętą 14 października operację odbijania rafinerii irackie wojsko prowadziło przy wsparciu lotnictwa USA.

Rafineria w Bajdżi jest największą w Iraku. W czerwcu 2014 roku miasto i okoliczne obszary wpadły w ręce islamistów z IS. Od tego czasu Bajdżi wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk w wyniku ciężkich walk między dżihadystami a siłami wiernymi rządowi w Bagdadzie. Agencja AFP informuje, że wydaje się, iż najnowsza operacja irackich sił zakończyła się sukcesem, ale nie podaje żadnych szczegółów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama