Nowy numer 43/2020 Archiwum

W najnowszym GN:

relacja z synodu biskupów poświęconego małżeństwu i rodzinie, a także jak przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wpływają na duszpasterskie ożywienie parafii i wspólnot

Parafialne przebudzenie (Miłosz Kluba)

Najnowszy „Gość” zwraca uwagę jak przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wpływają na duszpasterskie ożywienie parafii i wspólnot. O pomysłach na to, jak zrobić coś dobrego, ciekawego i niepowtarzalnego pod szyldem ŚDM pisze Miłosz Kluba.

 

Potrzeba jasnego nauczania (ks. Tomasz Jaklewicz)

Odbywające się w Watykanie XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów to ważne wydarzenie dla każdego katolika. Jego uczestnik arcybiskup Filadelfii Charles Chaput ujawnia, w rozmowie z księdzem Tomaszem Jaklewiczem, swoje nadzieje i obawy dotyczące głównych tematów trwających od dwóch tygodni obrad.

 

Wielka przebudowa [Andrzej Grajewski]

Mija 90 lat od ogłoszenia papieskiej bulli „Vixdum Poloniae unitas”, która ustanowiła nową strukturą kościelna w Polsce, ostatecznie i całościowo zmienioną dopiero, w 1992 r., przez Jana Paweła II. „Odzyskanie niepodległości przez Polskę postawiło przed Kościołem zadanie dostosowania granic diecezji do nowego kształtu państwa. uwzględnić nie tylko zmiany polityczne, ale i cywilizacyjne, jakie w międzyczasie zaszły w Polsce”.

 

Merkeuropa [rozmowa z prof. Ryszardem Legutką]

W Unii Europejskiej dominuje język wspólnotowy. Akcentuje się, że my wszystko robimy razem. „W praktyce nie ma żadnego „razem”, tylko decydują silni, a wśród tych silnych ten, który jest najsilniejszy” – mówi prof. Ryszard Legutko. O silnym przywództwie Niemiec w UE oraz sporze w sprawie imigrantów opowiada prof. Ryszard Legutko.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się