Nowy numer 43/2020 Archiwum

Skala migracji nas trochę przerasta, ale...

Rozmiary migracji trochę nas przerastają, ale odpowiedź Kościoła jest jedna: chcemy uchodźcom pomagać w duchu solidarności, zaufania i odpowiedzialności - powiedział w środę przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko.

Temat uchodźców poruszyli biskupi na zakończonym w środę zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady biskup Zadarko podkreślał, że w Polsce sprawa uchodźców jest bardzo silnie przeżywana. "Ten ładunek emocjonalnego przeżywania nie jest proporcjonalny do tej liczby uchodźców, która jest proponowana Polsce" - powiedział.

"Odpowiedzią Kościoła na zjawisko uchodźców są słowa Jezusa: +Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie+. To jest najważniejsze uzasadnienie, dlaczego Kościół jest otwarty na uchodźców, kimkolwiek oni są, jakiejkolwiek są religii oraz jakiego są pochodzenia" - powiedział bp Zadarko.

Dodał, że mamy teraz do czynienia z gigantycznym rozmiarem migracji, podobnym do tych z czasów I czy II wojny światowej. "Te rozmiary trochę nas przerastają. Ale odpowiedź jest jedna, że chcemy uchodźcom pomagać w duchu solidarności, zaufania i w duchu odpowiedzialności. To oznacza, że chcemy się włączyć w cały nurt europejski pomocy uchodźcom" - podkreślił bp Zadarko.

Podczas obrad biskupi wskazywali na konieczność wystosowania apelu do światowych przywódców, by działali na rzecz pokoju i sprawiedliwości.

Drugim tematem obrad KEP była młodzież i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Biskup pomocniczy krakowski i jednocześnie koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie Damian Muskus mówił, że w tym kontekście przygotowywane są dwie inicjatywy: rekolekcje dla miasta i całego świata, głoszone od teraz, raz w miesiącu, aż do zakończenia Roku Miłosierdzia (w listopadzie 2016 r.) oraz przygotowanie tzw. młodych misjonarzy miłosierdzia - młodzieży, która po zakończeniu ŚDM będzie w swoim środowisku opowiadać o Miłosierdziu Bożym.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama