Nowy numer 49/2019 Archiwum

Życie Vincenta znów jest w niebezpieczeństwie

Wraca sprawa Vincenta Lamberta - Francuza w stanie minimalnej świadomość, który decyzją sądów francuskich i trybunału strasburskiego miał zostać poddany eutanazji. Uratowała go jednak decyzja lekarzy, którzy postanowili nie odłączać mu sondy żywieniowej. Teraz jednak życie Vincenta ponownie jest w niebezpieczeństwie.

Przypomnijmy: 38-letni mężczyzna, z zawodu pielęgniarz, w 2008 r. uległ wypadkowi  na motorze. Od tego czasu żyje on w tzw. stanie minimalnej świadomości: reaguje na bodźce, rusza oczami, płacze, odczuwa ból, co odróżnia ten stan od stanu wegetatywnego. Vincent przebywa w szpitalu w Reims. O odłączenie go od sądy żywieniowej walczy od kilku lat jego żona Rachela i bracia. Powołują się przy tym na istniejące we Francji od 2005 roku tzw. prawo Leonettiego, które daje możliwość wnioskowania o zakończenie życia osoby bliskiej, której terapia nie daje żadnych skutków i można określić ją jako uporczywą. Takiemu rozwiązaniu stanowczo sprzeciwiają się rodzice Vincenta. Ich syn nie jest bowiem w stanie wegetatywnym, nie jest stosowana wobec niego uporczywa terapia.

Sprawa najpierw dostała się na wokandę francuskich sądów. Te dały zielone światło na uśmiercenie Vincenta. Wobec sprzeciwu jego rodziców sprawa trafiła do trybunału strasburskiego. Tam siedmioma głosami za i pięcioma przeciw potwierdzono werdykt francuski.

Sprawa poruszyła i podzieliła opinię społeczną. Ulicami wielkich miast przeszły marsze w obronie życia Vincenta. Do publicznej debaty włączyli się też francuscy biskupi. Dziewięciu z nich, w tym m.in. metropolita Lyonu kard. Philippe Barbarin napisało nawet list do prezydenta, polityków i lekarzy. Ci ostatni niespodziewanie i praktycznie w ostatniej chwili zdecydowali o nieodłączaniu pacjenta od sondy żywieniowej. Medyczne konsylium sprzeciwiło się decyzji Trybunału w Strasburgu. Wnieśli też do sądu o prawną ochronę pacjenta, skierowali też pozew przeciw żonie i braciom Lamberta, „lobbującym” na rzecz eutanazji. – Skoro lekarze wnieśli o jego ochronę, to sytuacja jest jasna: potwierdzają, że on żyje - cieszyła się wtedy matka Lamberta.

Jak pisze "La Croix", teraz w sprawie pojawia się nowy element. Trybunał administracyjny w Châlons-en-Champagne ma dzisiaj rozpatrzyć dwa pozwy złożone przez bratanka Lamberta - przeciw lekarzom oraz o odłączenie od sondy. Bratanek chce dowieść, że jego wuj jest poddawany uporczywej terapii. Do tej pory nie było to możliwe, bo zaprzeczali temu lekarze. W tym miesiącu jednak zmienił się lekarz prowadzący.

Ostateczna decyzja po dzisiejszym przesłuchaniu może zapaść dopiero za kilka tygodni.

Film z czerwca br.:

Le 5 juin avec Vincent, témoignage d’un ami
Je soutiens Vincent

« 1 »

Zobacz także

 • wow ras
  29.09.2015 12:37
  nie rozumiem problemu. I zastanawiam się nad tym czy ci sędziowie są w stanie mniejszej świadomości niż Lambert?
  1) czy nie ma sposobu aby Vincent "zakomunikował" czy chce żyć czy nie?
  2) wydaje się, że jeśli nie ma zgody na odłączenie aparatury kogokolwiek z bliskich osób (zwłaszcza rodziców), to na ich odpowiedzialność (być może i koszty) spada obowiązek opieki. Jeśli tej odpowiedzialności są świadomi, to o co chodzi?
  doceń 0
 • Niezorientowany
  29.09.2015 21:47
  Idąc tym tokiem myślenia to każdy żyjący człowiek jest poddawany uporczywej terapii - przyjmuje pożywienie.

  Proszę zwrócić uwagę, że często tylko ostatni etap - włożenie pożywienia do ust, przeżucie i przełłknięcie - jest samodzielnie wykonywany przez zainteresowanego. Wcześniej potrzeba wielu osób i dużo skomplikowanych urządzeń.

  Z pewnością możnaby w jakiś demokratyczny sposób zakazać tej uporczywej terapii (historia świata obfituje w tego rodzaju przykłady). Ileż to osób ma problem z wyrażeniem własnej woli, ba... nawet myśli. Jakież to oszczędności możnaby uzyskać. Iluż to problemom zaradzić... Naprawdę okażmy się godnymi miana nowoczesnych europejczyków.

  Osobiście proponuję rozpocząć odstawianie tejże uporczywej terapii od instytucji Unii Europejskiej.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama