Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wiking potrafi (pomóc)

Mała anegdotka zamiast komentarza do informacji o tym, że co 30. Islandczyk gotów jest przyjąć uchodźców pod swój dach.

Kilka lat temu miałem radość gościć na Islandii. Moimi gospodyniami były tam polskie karmelitanki bose z Hafnarfjordur (pozdrawiam Siostry serdecznie!), a także polski chrystusowiec ks. Marek Zygadło (pozdrawiam i Księdza!).

Słyszałem o otwartości Islandczyków na przybyszów i ich gotowości do pomocy bliźniemu. Na potwierdzenie tego ostatniego ks. Marek opowiedział mi historię, która przydarzyła się jemu samemu.

Polski chrystusowiec pojechał kiedyś nad fiord i na pustkowiu modlił się na różańcu, od czasu do czasu zapalając silnik samochodu, by zagrzać jego wnętrze. A w islandzkich autach przekręcenie kluczyka w stacyjce automatycznie powoduje zapalenie świateł. Gdy ksiądz zbierał się już do odjazdu, zaparkował obok niego jakiś dżip. Kierowca podszedł do auta ks. Marka. – Wszystko w porządku? – zapytał. – Tak – odpowiedział Polak. – To zaparkuj samochód inaczej – stwierdził wiking. – Dlaczego? – zdziwił się ksiądz. – Mieszkam po drugiej stronie fiordu i światła twojego auta świeciły w moją stronę. Myślałem, że wzywasz pomocy – odparł Islandczyk, który specjalnie przejechał 24 km (!), by sprawdzić, czy jakiś zbłąkany wędrowiec nie potrzebuje ratunku...

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • ciekawy
  04.09.2015 12:32
  A teraz proszę sobie sprawdzić ile procent wyznawców to katolicy w Islandii :)
  doceń 0
 • Aldi
  04.09.2015 13:21
  @ciekawy
  o, to wszyscy muzułmańscy imigranci na Islandię!!! Za parę lat, jak zrobią tam kalifat, to może nie będą nikogo mordować skoro tak niewielu tam chrześcijan.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama