Nowy numer 12/2019 Archiwum

Zło niepojęte

Zbrodni do jakiej doszło w Kamiennej Górze nie da się wpisać z żaden schemat. Jest anomalią, tragedią stanowiącą całkowite odstępstwo od normy.

Nie sposób pojąć, wytłumaczyć czy zrozumieć, dlaczego ktoś mógł zaatakować siekierą 10 letnią dziewczynkę. Śmierć całkowicie przypadkowej ofiary poruszyła wszystkich. Mówi o niej cała Polska. Naturalną reakcją w takiej sytuacji jest modlitwa, palenie zniczy. Nową modą pisanie listów i zostawianie ich na miejscu tragedii. 

Media relacjonujące podobne zbrodnie stają wobec odwiecznego dylematu: jak zaspokoić ogromne zainteresowanie każdą informacją dotyczącą zabójstwa, nie naruszając prywatności i szanując cierpienie bliskich ofiary. Jak pisać o zabójcy, nie podsycając kipiącej w ludziach żądzy odwetu, albo – z drugiej strony - nie czyniąc z niego bohatera zbiorowej wyobraźni. Niestety, obie te skrajności stają się we współczesnych mediach standardem. Napisano o tym już wiele książek, zrobiono mnóstwo filmów (może nawet za dużo).

Do przekroczenia granicy przyzwoitości doszło już w dzień po zbrodni, za sprawą „Faktu”, który na okładce i w środku opublikował zdjęcia konającej dziewczynki, zrobione bezpośrednio po ataku. Powszechne oburzenie – nie tylko w środowisku ludzi mediów – sprawiło, że redaktor naczelny „Faktu” wydał oświadczenie w którym przyznał: „zrobiliśmy błąd i dlatego chcemy przeprosić wszystkich, którzy poczuli się zranieni, dotknięci tą publikacją lub uznali ją za niestosowną”. 

Zbrodni do jakiej doszło w Kamiennej Górze nie da się wpisać z żaden schemat. Jest anomalią, chorobą, zachowaniem stanowiącym całkowite odstępstwo od normy. Złem, które nie sposób na zdrowy rozum pojąć. Racjonalizowanie tego, jak wielu podobnych przypadków, które zdarzały się, zdarzają i niestety, zdarzać będą do niczego nie prowadzi. Tytuły w rodzaju „Zabił, bo nie mógł dostać pracy” są równie nie na miejscu, jak obciążanie policji odpowiedzialnością za to, że do tej akurat zbrodni doszło.  Nazywanie w mediach zabójcy „brutalnym psycholem” być może oddaje nastroje społeczne, ale do niczego nie prowadzi, podobnie jak skargi, że jego rodzice „zaatakowali dziennikarzy” i byli „wyjątkowo agresywni”.  

Na pewno warto dyskutować nad tym kogo i co z miejsca zbrodni powinno się pokazywać, a czego nie. Jakiego języka używać opisując rzeczywistość, której przecież zignorować nie sposób. Są w tej dziedzinie przykłady do naśladowania i do piętnowania. Te pierwsze można streścić krótko: dobrze, jeśli dziennikarz relacjonujący okoliczności zbrodni wykazuje się empatią i nie wychodzi z roli obserwatora. Opisuje (pokazuje) emocje, ale ich nie podkręca. Bo medium znaczy tyle, co pośrednik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Yanosh
  22.08.2015 16:28
  Drugą anomalią informacyjną z gatunku braku ludzkich uczuć, za którą na razie nikt nie przeprosił było podanie, że dziewczynka leczyła się na przewlekłą chorobę. Po przeczytaniu tego ścięło mnie z nóg! To znaczy, że autor zasugerował, że dziewczynka zginęła zamordowana, ale jakby mała strata, bo i tak pewnie by umarła za kilka lat, bo była chora. Trzeba nie mieć wyobraźni, co więcej ludzkiego uczucia, aby coś takiego pisać. Dziennikarz nie ma instynktu, przekroczył granicę, bo nie ma prawa wchodzić w życie osobiste Niewinnej Ofiary.
 • Greg
  22.08.2015 16:55
  Żeby było "szczęście niepojęte" musi być "zło niepojęte".
  Wierni śpiewają w kościele: "o szczęście niepojęte Bóg sam odwiedza mnie..."
  Żeby móc tak śpiewać, musi być to zło.
  Za jednym i drugim stoi Pan Bóg.
 • Greg
  24.08.2015 14:29
  @ Bonner 2015-08-23 14:31

  Nie wiem do kogo piszesz, bo ja nie zadawałem pytania, tylko wyraziłem rzecz absolutną: Bóg stoi za wszystkim, bez niego nic się nie może zdarzyć. Jeśli to kwestionujesz, to kwestionujesz Boga.
  Cała reszta jest tego konsekwencją.

  Bóg miał wolę by zdarzyło się Auschwitz. I wszystko co się zdarza.
 • Adam2
  25.08.2015 14:48
  Skąd taka agresja i brak uczuć ludzkich?

  Tak przedtem nigdy nie było.Teraz jest coraz więcej takich zbrodni nastolatków i młodzieży.

  A także szatańskich zbrodni.

  W tym są gry komerowe s morderstwami sadystcznymi, jest telewizja z wspaniałymi newsami, jest internet, jest "róbta co chceta", jest grono kolegów i koleżanek z różnymi nałogami i stekiem przekleństw, są- nie wszystkie , szkoły, gdzie dzieci i młodzież karmiona jest satanizmem. I jest zajęte swoimi problemami- prawdziwymi i fikcynymi, społeczeństwo.Są jeszcze i inne przyczyny, potrzeba tylko popatrzeć na siebie i otoczenie.

  Efekt, to te straszliwe przestępstwa, zabójstwa dzieci,Rodziców, Babć, koleżanek.

  Ratunek jest w naszej Wierze i Duszy.Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL