Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Stara liturgia tętniąca życiem

Od niedzieli 16 sierpnia w sanktuarium maryjnym w Licheniu trwają warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. Jest to największe wydarzenie tego rodzaju w całej Europie centralnej.

Dwustu uczestników z kraju i zagranicy, w tym ponad 40 kapłanów – wśród nich powszechnie znany i lubiany ks. Jan Kaczkowski, a także ministranci, śpiewacy i organiści – uczy się celebrować Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. trydenckie): recytowane, śpiewane i solenne, służyć do Mszy św., śpiewać chorał gregoriański i liturgiczną muzykę polifoniczną czy grać na organach. Zadbano nawet o warsztat koronkarstwa i konserwacji szat liturgicznych.

Swymi umiejętnościami dzielą się z uczestnikami warsztatów doświadczeni praktycy, w tym tak znani muzycy jak śpiewak, kompozytor i chórmistrz Paweł Bębenek oraz wirtuoz organów Robert Hugo z Pragi czeskiej.

Warsztaty rozpoczęła Msza św. solenna, celebrowana przez ks. Pawła Korupkę, duszpasterza środowiska tradycji łacińskiej w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W kazaniu ks. Korupka podkreślił, że podstawową wskazówką, jaką daje nam Chrystus, jest miłować i czcić Boga, a drugiego człowieka miłować jak siebie samego. To wezwanie ma być myślą przewodnią całych warsztatów.

„Nie robimy tego dla pustego pojęcia piękna, dla jakiejś osobistej fascynacji, ale czynimy to tylko i wyłącznie ku większej chwale Pana Boga. Każdy gest, każdy krok, każda szata, każda wyśpiewana nuta są ad maiorem Dei gloriam – ku większej Boga chwale – stwierdził kaznodzieja. – Piękno zaś obecne w liturgii ma nas prowadzić do miłości i służby drugiemu człowiekowi” – dodał.

W poniedziałek 17 sierpnia obchodzone jest wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina. Z tej okazji organizatorzy warsztatów Ars Celebrandi przewidzieli wyjątkowe wydarzenie: celebrację uroczystej Mszy św. w rycie dominikańskim – liczącym 750 lat obrządku liturgicznym odrębnym od rytu rzymskiego, cechującym się własnymi tekstami i zwyczajami liturgicznymi oraz odmiennym od powszechnie znanego śpiewem chorałowym. Sprawować Mszę św. w tym rycie mają prawo wyłącznie ojcowie dominikanie.

Z kolei w środę 19 sierpnia warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi odwiedzi gość specjalny, bp Athanasius Schneider z Kazachstanu. Hierarcha odprawi w Licheniu Mszę św. pontyfikalną i nieszpory pontyfikalne, a także opowie o swojej najnowszej książce pt. „Corpus Christi”.

Warsztaty Ars Celebrandi odbywają się już po raz drugi. Potrwają do niedzieli 23 sierpnia. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia.

Honorowy patronat nad warsztatami liturgicznymi Ars Celebrandi sprawuje biskup włocławski Wiesław Mering.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy