GN 24/2018 Archiwum

Islamiści Boko Haram ścięli chrześcijan

Islamscy fundamentaliści z ugrupowania Boko Haram zabili, a następni ścięli głowy szesnastu rybakom chrześcijańskim u brzegów jeziora Czad, w nigeryjskim stanie Borno. Masakra miała miejsce w poniedziałek, 27 lipca – podaje organizacja "Pomoc Kościołowi w Potrzebie".

Wszystkie ofiary tego brutalnego morderstwa pochodzą z Czadu, gdzie w minionych miesiącach miały miejsce liczne ataki fundamentalistów. Nasilenie przemocy ze strony Boko Haram spowodowane jest zdaniem biskupa Rosario Pio Ramolo z Goré na południu kraju, działaniami rządu Czadu przeciw Boko Haram, zaś akty fundamentalistów stanowią próbę zemsty.

Pochodzący z Włoch misyjny biskup zwraca też uwagę, że niektórzy islamiści przeniknęli w grupie uchodźców z Republiki Środkowoafrykańskiej. W tej sytuacji konieczne stało się zintensyfikowanie kontroli. Władze Czadu zakazały też odzieży zakrywającej całą twarz lub jej część.

Jednocześnie bp Ramolo zaznacza, iż ofiarami przemocy ze strony Boko Haram są także umiarkowani muzułmanie.

« 1 »

Zobacz także

 • ZetL
  02.08.2015 13:36
  Nie wiem kto to są islamiści, tka jak nie wiem kim są chrześcijaniści. Wiem kim są muzułmanie i rozumiem, że to oni zamordowali grupę chrześcijan.
 • a
  02.08.2015 22:19
  Tak jak tez nie lubię, jak redaktorzy (ogólnie) źle piszą, tak tutaj trzeba stwierdzić że wyraz "islamista" istnieje :) Za SJP PWN można zobaczyć, że to
  islamista
  1. «badacz, znawca islamu»
  2. «zwolennik islamizmu»
  3. «wyznawca islamu»
  I tak jak 1 i 3 są jasne tak może wyjaśnienia wymaga 2:
  Islamizm: (tez za SJP) rygorystyczne przestrzeganie zasad islamu połączone z dążeniem do wprowadzenia ustroju państwowego opierającego się na religijnym prawie islamu
  doceń 0
 • Atimeres
  03.08.2015 07:40
  Nie wiesz, ZetL, kim są chrześcijanie?
  Masz to napisane w jednym zdaniu w Dziejach Apostolskich: To wyznawcy Chrystusa.
  Islam natomiast, jak wyjaśnia sam Koran, to poddanie się woli Allaha; w sumie jednak to poddanie się ideologii Koranu i politycznemu systemowi jego wyznawców - przynajmniej tak to działa.
  Islamista to nie to samo, co muzułamnin, arab. muslim, wyznawca islamu - określenie zwyczajowo podkreśla stronę raczej religijną.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama