Nowy numer 26/2022 Archiwum

Order dla dyrektora Jeronimo Martins. "Wstyd, panie ministrze"

Jedni się śmieją, inni są oburzeni.

Kiedy MSZ poinformowało, że dyrektor organizacyjny Jeronimo Martins (właściciel sieci "Biedronka") otrzyma Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, rozpętała się pełna emocji, drwin i oburzenia dyskusja.

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej V klasy został przyznany przez Prezydenta RP dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins w Polsce panu Pedro Pereira da Silvie za wkład w rozwój gospodarczy Polski, tworzenie miejsc pracy, zaangażowanie firmy w działalność społeczną i charytatywną oraz znaczący wkład w rozwój stosunków handlowych między Polską a Portugalią - dowiadujemy się na stronie MSZ.

Jak informuje wpolityce.pl, Solidarność działająca przy Jeronimo Martins Polska, sieć sieć płaci jedynie 0.5 proc. należnego podatku i nie zapewnia odpowiednich wynagrodzeń oraz nie zatrudnia wystarczającej liczby osób w sklepach i centrach dystrybucyjnych.

Stowarzyszeni Stop Wyzyskowi "Biedronka" wysłało dziś do ministra Grzegorza Schetyny, który miał wręczać odznaczenie, protest przeciwko tej decyzji. "Przyznaje Pan w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej order człowiekowi, który ma wybitne zasługi, wsławił się w Polsce planowym i realizowanym metodami przestępczymi wyzyskiem na skalę niespotykaną od zakończenia II Wojny Światowej. Biedronka pod rządami tegoż osobnika nie tylko przeczyła oczywistym faktom udowodnionego wyzysku, ale również wielokrotnie podejmowała zdeterminowane próby spacyfikowania organizacji pozarządowej i osób, które zdemaskowały jej niecne czyny" - napisał Edward Gollent, szef stowarzyszenia.

"Sąd Najwyższy potwierdził, że wyzysk pracowników był planowy, że strategią działania Jeronimo Martins było oszukiwanie dostawców. A teraz, w nagrodę za to, państwo polskie nagradza pana Da Silvę wysokim odznaczeniem… Wstyd, Panie Ministrze, wstyd i hańba!!!" - pisze E. Gollent.

"Protestujemy w imieniu tysięcy ofiar wyzysku stosowanego przez wiele lat wobec pracowników „Biedronki” !
Protestujemy w imieniu dostawców oszukiwanych przez kierownictwo „Biedronki”!
Protestujemy w imieniu członków Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi – Biedronka !
Szanowny Panie Ministrze!
Decyzja o nadaniu wysokiego polskiego odznaczenia portugalskiemu wyzyskiwaczowi okrywa hańbą Pana i cały rząd Pani Premier Kopacz. Apelujemy o odwołanie tej niefortunnej decyzji" - czytamy w oświadczeniu.

Z kolei Piotr Trundowski, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego (zajmuje się polityką obywatelską, finansowaniem społecznościowym i patriotyzmem gospodarczym; redaktor „Nowej Konfederacji”) komentując decyzję o przyznaniu orderu i wzburzenie, jakie ona wywołała, twierdzi, że nie chodzi tylko o order. "Tak wielkiej awantury o odznaczenie dla Pedro Pereiry da Silvy by nie było, gdyby nie kontrowersyjna wypowiedź Ewy Kopacz zachwalającej kilka tygodni temu w Telewizji Publicznej „superwarzywa z Biedronki”. Faktycznie rodzi to poczucie, że zbyt usilnie polskie władze promują portugalską sieć" - pisze na łamach portalu jagielonski24.pl.

"Dominacja Biedronki i innych zagranicznych sieci handlowych to fakt: dziś jedynie 11% rynku handlu detalicznego jest w polskich rękach. Zagraniczne sieci dystrybucyjne drenują swoich dostawców, wykorzystując rynkową dominację do narzucania trudnych warunków współpracy" - zwraca uwagę Trudnowski.

Na informację o odznaczeniu dla Pedro Pereiry da Silvy, żywo zareagowali także użytkownicy Twittera. Pojawił się nawet #orderdlabiedronki, a tam m.in. przypomnienie hitu "Nasza Biedronka" z meczu Legii ze Sportingiem Lizbona.

HIT Nasza Biedronka ;) Legia vs. Sporting Lizbona 2:2 @ Warszawa 16.II.2012
RudyRPL

Pojawiły się już także propozycje bojkotu sieci Biedronka. Co z tego wyniknie? Poniżej kilka próbek z Twittera.

Nasz komentarz:

Tymczasem MSZ poinformowało na swoich stronach, że planowana na dziś na 16.00 uroczystość wręczenia orderu nie odbędzie się. Nowy termin nie został na razie wyznaczony.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama