GN 04/2020 Archiwum

Orban na ostro

Premier Viktor Orban powiedział, że imigranci "z głębi Afryki", którzy uciekają przed nędzą, stanowią zagrożenie dla Europy i Węgier. "Chcemy Europy, która będzie należała do Europejczyków, i chcemy zachować Węgry dla Węgrów" - dodał.

Orban wystąpił na XXVI Uniwersytecie Letnim w uzdrowisku Baile Tusnad, w regionie zamieszkanym przez węgierskich Szeklerów w Siedmiogrodzie. Oskarżył Unię Europejską o to, że nie broni swych obywateli "przed masami nielegalnych imigrantów", którzy jego zdaniem zagrażają kulturowej tożsamości krajów europejskich.

"Pytaniem nie jest to, w jakiej Europie chcieliby mieszkać Węgrzy, ale raczej czy to wszystko, co nazywamy Europą będzie nadal istnieć" - dodał premier.

Orban powiedział też, że napływ imigrantów postrzegany jest "przez lewicę nie jako źródło zagrożeń, lecz szansa (...). Oni wierzą, że eskalacja imigracji może ekstremalnie osłabić lub nawet wyeliminować struktury narodowe".

W maju Orban powiedział, że Węgry potrzebują prawnych regulacji, by powstrzymać falę imigrantów, nawet jeśli to miałoby stać w sprzeczności z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

"Nie chcemy imigrantów na Węgrzech; jeśli inni chcą ich przyjmować, niech to robią, ale nie powinni ich odsyłać do naszego kraju lub przez nasz kraj" - oświadczył Orban.

Rząd Orbana ma postanowił wybudować mur liczący 175 km długości na granicy z Serbią, by powstrzymać napływ imigrantów.

AP przypomina, że rok temu, podczas tej samej imprezy Orban przedstawił swój plan przekształcenia Węgier "w kraj nieliberalny". Powiedział wówczas, że "państwa, w których panuje liberalna demokracja, nie mogą być konkurencyjne na skalę światową", i wyraził opinię, że członkostwo w Unii Europejskiej nie wyklucza budowy "nowego, nieliberalnego państwa opartego na narodowych fundamentach". Jako przykłady takich państw, które odniosły sukces, premier Węgier wskazał Rosję, Turcję czy Chiny.

« 1 »
 • nostalgik
  26.07.2015 18:57
  Jak się czyta niektóre komentarze, to można dojść do wniosku, że wśród czytelników GP niewielu wie, na czym naprawdę polega postawa chrześcijańska. Ponadto widoczny jest brak elementarnej wiedzy o faktach. Turcja np. przjęła na swoje terytorium ok. 2 milionów uchodźców, głównie z Syrii, o czym zupełnie nie wie czytelnik o nicku Adam. Może redakcja GP podejmie wysiłek edukacji katolickiej swoich czytelników?
  doceń 2
 • saherb
  28.07.2015 10:53
  "Europę dla Europejczyków" można tylko zrealizować poprzez dodatni przyrost naturalny.
  doceń 4
 • agnostos
  28.07.2015 19:02
  agnostos
  A ja mam pytanie: czy Węgrzy legalnie przybyli do Europy? Zaopatrzyli się i opłacili wizy? Myślę, że Orban przesadza w diecie z ostrymi przyprawami...
  doceń 2
 • N7fan
  29.07.2015 05:00
  N7fan
  On jest niesamowity!!! Naprawdę! Brakuje nam kogoś takiego właśnie! I z taką odwagą.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama