Nowy numer 3/2019 Archiwum

Juncker: Nie chcę Grexitu

Komisja Europejska będzie starała się o wznowienie negocjacji z Grecją; moją wolą jest utrzymanie Grecji w strefie euro - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim.

Juncker, który po raz pierwszy zabrał głos od czasu niedzielnego referendum, bardzo mocno wypowiedział się przeciwko wyjściu Grecji z eurolandu. Zapowiedział, że będzie się domagał od premiera Grecji wyjaśnień, co tak naprawdę oznacza rezultat referendum, w świetle tego, że pytanie jakie w nim zadano nie było aktualne.

KE wskazuje, że program pomocowy, o który pytano Greków, wygasł z końcem czerwca, a warunki nowego nie zostały przedstawione.

W niedzielnym referendum w Grecji zwyciężyli zwolennicy odrzucenia warunków, jakie stawiali Atenom międzynarodowi wierzyciele - Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Teraz przywódcy państw strefy euro zadecydują, czy zaoferować Grecji kolejny pakiet pomocy finansowej, czy też dopuścić do jej bankructwa i być może wyjścia ze strefy euro.

« 1 »

Zobacz także

 • pytanie
  07.07.2015 10:31
  Mam głębokie przekonanie, że w całej tej greckiej awanturze ńie chodzi o pomoc dla Grecji, ale o hegemonię i arlgancką politykę banków. Europa jest rządzona nie przez europejskie struktury polityczne, ale właśnie przez wielkie bankowe konsorcja. Wyjście Grecji ze strefy euro, to ogromne straty dla niemieckich i Francuskich banków.
  doceń 6
 • _jasiek
  07.07.2015 11:12
  Nie chcę Junckera.
  doceń 1
 • Kooper Nick
  07.07.2015 13:36
  Jaka pomoc dla Grecji? Pieniądze przekazywane Grecji płynęły od razu do prywatnych banków - wierzycieli, często jeszcze tego samego dnia. Europejscy podatnicy (a precyzyjnie - użytkownicy euro) płacili prywatnym bankom, a frazesy o "pomocy dla Grecji" to tylko propaganda, żeby ludzie frustrację wyładowywali na Grekach, a nie bankach.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy