Nowy numer 4/2019 Archiwum

Matura z WOS, czyli (nie)wiedza o społeczeństwie

Absolwenci liceów, którzy podeszli do matury z rozszerzonej wiedzy o społeczeństwie zdobyli średnio 26 proc. punktów. Żaden inny dodatkowy egzamin nie poszedł tak źle - pisze "Gazeta Wyborcza".

Gdyby w tym przypadku obowiązywał próg zdawalności z obowiązkowej matury - 30 proc. pkt - można byłoby powiedzieć, że uczniowie egzamin oblali. Tego pułapu na maturze z WOS nie przekroczyło aż 18 tys. na blisko 28 tys. piszących.

I np. tylko 11 proc. wiedziało, kto był szefem Rady Europejskiej przed Donaldem Tuskiem, zaledwie 15 proc. umiało wymienić formy uczestnictwa w demokracji bezpośredniej. A aż 60 proc. nie zdobyło nawet punktu z wypracowania.

« 1 »

Zobacz także

 • BuryPies
  03.07.2015 08:30
  Kolejny efekt doskonałego zarządzania oświatą przez PO :D Udało się to co nie udało się zaborcom i okupantom...zaczęliśmy produkować debili w szkołach.

  Oczywiście rodzice też są temu winni. Założyli, że skoro płacą podatki to wymagają i już nie muszą się zajmować.
 • maruda67
  03.07.2015 09:11
  W nowej wersji matury obowiązuje dodatkowy egzamin na poziomie rozszerzonym, do którego trzeba podejść, ale którego wynik nie wpływa na zdanie matury. Duża część absolwentów wybiera ten egzamin właściwie na "chybił-trafił", aby tylko coś wybrać. Ponieważ WoS uchodzi za przedmiot łatwy, więc dużo słabeuszy ten właśnie przedmiot wybiera jako dodatkowy. Skoro 60 % piszących nie uzyskało ani punktu z wypracowania, to prawdopodobnie nawet nie zaczęli go pisać. A to oznacza, że coś tam odpowiedzieli na pytania zamknięte i pytania krótkiej odpowiedzi, a potem łapka do góry, "zakończyłem" i po pół godzinie już po maturze.
  Powstaje pytanie (które było już zresztą stawiane podczas przygotowań do zmiany formuły matury), czy taki egzamin ma sens. Czy nie jest to po prostu marnotrawienie części przeznaczonych na maturę funduszy?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy