Nowy numer 49/2023 Archiwum

W oczekiwaniu na misjonarza miłosierdzia

Przygotowujemy się na przyjęcie papieża Franciszka jako "misjonarza miłosierdzia" - napisali biskupi Kuby w opublikowanym dziś przesłaniu do wiernych. Ojciec Święty odwiedzi tę wyspę w dniach 19-22 września br. Wcześniej byli tam św. Jan Paweł II w styczniu 1998 r. i Benedykt XVI w marcu 2012 r.

Biskupi podkreślili, że zapowiedź wizyty Franciszka przyjęli z wielką radością zarówno katolicy jak i wielu innych Kubańczyków. - Ojciec Święty pragnie okazać swą bliskość w chwili, gdy - dzięki jego mediacji - oddychamy powietrzem nadziei w naszym życiu narodowym w obliczu nowych możliwości trwającego dialogu między Stanami Zjednoczonymi i Kubą. To bardzo ważne, co zrobił jako pasterz Kościoła powszechnego dążąc do pojednania i pokoju między wszystkimi ludami ziemi! - stwierdzili hierarchowie 82 dni przed rozpoczęciem papieskiej podróży apostolskiej, przypominając, że Franciszek jest trzecim papieżem odwiedzającym Kubę w ciągu 17 lat.

Tak jak św. Jan Paweł II - którego „słów i gestów nie zapomnieliśmy” - był na tej karaibskiej wyspie przyjmowany jako „zwiastun prawdy i nadziei”, a Benedykt XVI jako „pielgrzym miłości”, Franciszek zostanie przyjęty jako „misjonarz miłosierdzia”, gdyż bez wytchnienia o nim mówi i ogłosił Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy Miłosierdzia (8 grudnia 2015 - 20 listopada 2016). Jego obecność na Kubie będzie zaproszeniem do tego, by „nie ustawać w praktykowaniu miłosierdzia”, gdyż „wszyscy na tym świcie, także na Kubie, potrzebujemy miłosierdzia dla siebie i dla innych”.

W ramach duchowych przygotowań do spotkania z papieżem, biskupi zapowiedzieli, że pierwszy piątek lipca, sierpnia i września będzie dniem modlitwy i postu o uproszenie miłosierdzia. Natomiast w nocy z czwartku 17 na piątek 18 września w każdej wspólnocie katolickiej zostanie zorganizowane czuwanie modlitewne przygotowujące „serca Kubańczyków do usłyszenia i przyjęcia przesłania nadziei i współczucia, jakie przyniesie papież Franciszek”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy