Nowy numer 25/2018 Archiwum

Sejm uchwalił ustawę o in vitro

Sejm uchwalił ustawę o in vitro. Za przyjęciem ustawy głosowało 261 posłów, przeciwko było 176 posłów, a sześć osób wstrzymało się od głosu. Zadowolenie z takiego wyniku głosowania wyraziła premier Ewa Kopacz. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Wcześniej posłowie odrzucili wszystkie poprawki oraz wnioski mniejszości, zmierzające m.in. do wprowadzenia możliwości stosowania in vitro wyłącznie przez małżeństwa, ograniczające liczbę zapładnianych komórek jajowych i wprowadzające przepisy karne za tworzenie zarodków poza organizmem kobiety.

Sejm zignorował opinie prawne (m.in. Sądu Najwyższego), druzgocące rządowy projekt. Wskazywały one m.in., że projekt „nie określa właściwie statusu prawnego zarodka”, a zawarta w projekcie definicja zarodka nie odpowiada współczesnej wiedzy medycznej (s. 3). „Brak precyzyjnego określenia statusu zarodków jako najwcześniejszej formy życia ludzkiego stanowi zasadniczą wadę projektu” (s.18) - stwierdza Sąd Najwyższy w podsumowaniu swej opinii. Ponadto, jak stwierdził SN, rządowy projekt nie wpisuje się w obecnie obowiązujący porządek prawny, głównie przez lekceważenie zasad konstytucyjnych oraz niespójność z regulacjami z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Prof. Andrzej Zoll krytykował zapis, który pozwala na uznanie ojcostwa mężczyzny, który ani nie jest ojcem genetycznym, ani nie jest związany z jego matką. Czy daje to możliwości zafundowania sobie dziecka przez homoseksualistę bądź parę homoseksualistów? Czy otwiera furtkę dla działalności surogatek, czyli handlu dziećmi? - Tak, przepis nie zabezpiecza przed takimi sytuacjami - przyznał prof. Zoll,

W myśl ustawy, której projekt przygotował resort zdrowia, z procedury in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym jedynie oświadczeniem. Ustawa dopuszcza zapłodnienie do sześciu komórek jajowych. Zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie.

Uchwalone przez Sejm przepisy niby to zakazują preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej w celu wyboru cech fenotypowych, w tym płci dziecka, jednak zezwalają na to ze względów eugenicznych, czyli diagnostyki pod kątem występowania ciężkich, nieuleczalnych chorób.

Ustawa zakazuje niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Przeczytaj też:

 

« 1 »

Zobacz także

 • Uważny
  25.06.2015 14:47
  Uwaga na "prawicowych" posłów, którzy w głosowaniach antychrześcijańskich robią unik i NIE GŁOSUJĄ dając zielone światło cywilizacji śmierci. Dzięki temu trickowi nie są piętnowani przez media prawicowe i oczywiście nie narażają się PO. Przykład? Proszę bardzo: Jacek T. (PO) godz. 10:57 głosowanie nr 17 dot. in vitro - NIE GŁOSUJE; godz. 11:08 głosowanie nr 18 dot. autostrad - GŁOSUJE PRZECIW. To nie pierwszy taki numer w kluczowych głosowaniach. Nie jest winien krwi tego sprawiedliwego?
  doceń 10
 • AndrzejT
  25.06.2015 17:12
  Kilka lat temu był projekt autorstwa Jarosława Gowina. Nie był idealny ale dużo lepszy. Niestety, spotkał się z odrzuceniem większości środowisk katolickich w tym redakcji "GN". Otóż "oczywistą oczywistością" było( ponieważ większość Polaków akceptuje in vitro - pewnie głównie z niewiedzy), że kolejna ustawa może być tylko gorsza. I tak się stało. Z ostatnich wypowiedzi niektórych biskupów wynikało że zrozumieli swój błąd i marzy im się ustawa wg projektu Gowina jako max. co można na dziś osiągnąć. Niestety jak widać, było już za późno. Ciekawe czy redakcja GN jest też zdolna do samorefleksji, czy jak to zwykle bywa , drzazga zwykle jest w oku bliźniego.
  doceń 0
 • Anna
  25.06.2015 19:31
  Dzieci nienarodzone dziękują księżom i biskupom, którzy głosowali - i zachęcali do głosowania - na PO.
  doceń 6
 • jj
  25.06.2015 21:32
  Gdzie ci konserwatyści z PO o których bredził poseł Raś ( artykuł B.Łozińskiego w GN nr 24 ), których jest rzekomo 70 ? Jak głosował Raś proszę zobaczyć na
  http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/95_17/$file/glos_95_17.pdf
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama