Nowy numer 25/2018 Archiwum

Watykan: Awantura wokół kard. Pella

Watykan broni kard. Pella przed oskarżeniami o tolerowanie pedofilii w australijskim Kościele.

Deklaracje jednego z członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich w odniesieniu do kard. George’a Pella mają charakter osobisty i nie są związane z kompetencjami rzeczonej komisji. W ten sposób watykański rzecznik skwitował wypowiedź telewizyjną Petera Saundersa należącego do wspomnianej komisji, powołanej przez papieża celem wypracowania i wprowadzania w życie w Kościele zasad ochrony nieletnich przed nadużyciami. Angielski terapeuta zajmujący się ofiarami nadużyć seksualnych oskarżył prefekta watykańskiego Sekretariatu Ekonomicznego, że gdy ten pracował duszpastersko w Australii, zachowywał się „wręcz socjopatycznie” względem ofiar pedofilii.

W ten sposób Saunders włączył się w trwającą w Australii dyskusję nad domniemanym kryciem przez kard. Pella księży dokonujących nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Australijski purpurat zaprzeczył tym oskarżeniom i zapewnił o gotowości stanięcia przed specjalną komisją badającą przypadki pedofilii w instytucjach katolickich. Również zarzuty Saundersa rzecznik kardynała uznał za „fałszywe, wprowadzające w błąd i oburzające”, przypominając szereg posunięć ówczesnego arcybiskupa Sydney na rzecz wyjaśnienia i ukrócenia zjawiska tego rodzaju nadużyć w Kościele. Te fakty przypomniał także watykański rzecznik prasowy ks. Federico Lombardi, uznając oświadczenia kard. Pella za „zasługujące na szacunek i uwagę”.

« 1 »

Zobacz także

 • sick
  01.06.2015 21:53
  Ludzi niewygodnych trzeba się pozbyć ...
  Kard. Pell jest niewygodny, ergo ... wszystkie chwyty dozwolone
  doceń 2
 • _jasiek
  02.06.2015 07:33
  Widać wierzący w Boga kardynałowie i biskupi eliminowani są w ramach działań profilaktycznych, m.in. przed zbliżającym się synodem.
  doceń 4
 • Ajja
  03.06.2015 08:05
  Na konserwatystów cały czas szuka się haków, a lawendowi liberałowie mają się dobrze i przez nikogo nie niepokojeni szykują przewrót na synodzie...
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama