Nowy numer 24/2018 Archiwum

Sondaż: Czy Polacy są za JOW-ami?

Jakie dziś byłyby wyniki referendum zapowiedzianego przez prezydenta Komorowskiego?

Według badania przeprowadzonego przez pracownię IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej" 61 proc. Polaków jest za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych. 20 proc. respondentów jest przeciwko takiej zmianie, a prawie tyle samo (19 proc.) nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania.

Drugie pytanie w planowanym na 6 września referendum miałoby dotyczyć likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Obecnie partie, które w wyborach parlamentarnych przekroczą prób 3 proc. poparcia otrzymują na swoją działalność pieniądze budżetowe. Prawie 3/4 Polaków  (74 proc.) nie chce, by partie były utrzymywane z naszych podatków. Tylko 15 proc. jest za utrzymaniem obecnego modelu, a 11 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Ostatnie pytanie dotyczy zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych w sporze państwo-obywatel na korzyść podatnika. Jak nietrudno się domyślić 88 proc. Polaków chce wprowadzenia takiej zasady do prawa podatkowego, 9 proc. nie ma zdania, a zaledwie 3 proc. jest przeciw. Pytanie tylko czy o sprawy tak oczywiste trzeba pytać w referendum?

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 maja, przed II tura wyborów prezydenckich.

 

« 1 »

Zobacz także

 • tomaszz
  02.06.2015 08:33
  Najgorszym chyba z tych trzech pomysłów jest niefinansowanie partii z budżetu. Chyba mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że partie będą finansowane przez banki i korporacje jeśli nie będą miały pieniędzy z budżetu. Co oczywiste będą też realizowały interesy podmiotów, które ich finansują. To będzie definitywny koniec demokracji w Polsce! Przykład pierwszy Nowoczesna.pl finansowana przez banki - ich sztandarowy postulat to niefinansowanie partii z budżetu.
  JOW-y to też wcale nie oczywisty temat.
  doceń 1
 • tomaszz
  02.06.2015 08:49
  Co do rozstrzygania na korzyść podatnika to też nie jest oczywista kwestia. Prawo może być celowo niedoprecyzowane tak, aby korzystały na tym koncerny, banki itd.
  Może potraktujmy budżet jako nasze wspólne pieniądze, bo na razie traktujemy go jako to co jest własnością rządu i chcemy go uszczuplać tak aby nam zostało więcej w kieszeni. W Niemczech sąsiad na sąsiada doniesie jeśli widzi, że tamten unika płacenia podatków. Wie, że jeśli ktoś nie płaci podatków to go okrada. Bo to co w budżecie to jest też jego własność.
  doceń 1
 • krut00
  03.06.2015 17:13
  Co do JOW to im dłużej żyję tym bardziej jestem za. Głosujmy na konkretnego kandydata a nie na jakąś lipę z kartki.
  doceń 1
 • Ben
  04.06.2015 14:02
  A CO MAMY OBECNIE PRL-BIS TYLKO ŻE WTEDY LISTĘ UKŁADAŁ SEKRETARZ PZPR A TERAZ JEST KILKU SEKRETARZY I ONI I UKŁADAJĄ LISTY WEDŁUG ZASŁUG
  CZYLI BMW BIERNY MIERNY ALE WIERNY. BO JAK MOŻNA INACZEJ NAZWAĆ SKORO POSŁEM W OKRĘGU WYBORCZYM LICZĄCYM PÓL MILIONA UPRAWNIONYCH DO GŁOSOWANIA ZOSTAJE OSOBA Z LICZBĄ 2097 GŁOSÓW I TO JEST JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH ORĘDOWNIKÓW STAREGO SYSTEMU A DLACZEGO ? ODPOWIEDZCIE SOBIE SAMI !!!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama