Nowy numer 2/2021 Archiwum

Drżenie na lewicy i zapowiedź nowej formacji

O jedność lewicy, wspólny start w wyborach parlamentarnych i wspólny program zaapelowali w poniedziałek we wspólnym liście profesorowie: Magdalena Środa, Jan Hartman, Kazimierz Kik i Genowefa Grabowska. Zapowiedzieli budowę nowej formacji "Wolność i Równość".

"Polska stanęła przed groźbą całkowitego zdominowania życia publicznego i politycznego przez środowiska prawicowe, w tym również te skrajne (...) Słabość polskiej lewicy stanowi jeden z przejawów tej niebezpiecznej dla Polski sytuacji" - piszą w liście rozdanym dziennikarzom w Sejmie.

"Obserwując z żalem i niepokojem daleko posunięte rozdrobnienie, a w niektórych przypadkach wręcz rozpad środowisk polskiej centrolewicy i lewicy, zwróciliśmy się do działaczek i działaczy tego nurtu politycznego, którego sami czujemy się uczestnikami, o podjęcie rozmów zmierzających do zjednoczenia sił postępowych wokół wspólnego programu i wspólnego udziału w wyborach parlamentarnych" - podkreślili.

W liście informują, że po spotkaniach "z udziałem znanych polityczek i polityków" zdecydowano o utworzeniu ruchu "Wolność i Równość". Konferencja, podczas której ma być powołany ruch, odbędzie się w piątek.

Według sondażowych wyników IPSOS dla TVP, TVN24 i Polsat News kandydatka SLD w wyborach prezydenckich Magdalena Ogórek zdobyła w pierwszej turze 2,4 proc. głosów.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama