Nowy numer 19/2024 Archiwum

Wojna ich zabiła, nie złamała

II wojna światowa pochłonęła miliony istnień. Wśród jej ofiar byli tacy, którzy nie dali sobie wydrzeć godności. Biskupi, księża, klerycy, matki, ojcowie, osoby konsekrowane, a nawet młodzież. Spośród tych osób 108 męczenników z tamtych czasów beatyfikował papież Jan Paweł II. Oto sylwetki niektórych.

Wojna ich zabiła, nie złamała   par.pw.Sw.Jozefa w Piekarach Sl. tablica pamiatkowa przed wejsciem do kosciola Foto:Henryk Przondziono / Gosc Niedzielny Henryk Przondziono Ks. Józef Czempiel urodzony w 1883 roku w Piekarach Śląskich był charyzmatycznym duszpasterzem trzeźwości i społecznikiem. W 1919 roku był duszpasterzem w Żędowicach, gdzie stał na czele Polskiego Komitetu Plebiscytowego, który zresztą sam zakładał. W 1922 roku pracował w Hajdukach Wielkich (dzisiejszym Chorzowie Batorym). Tam otaczał opieką duszpasterską robotników i młodzież. Zorganizował kino parafialne. W parafii wychodziły „Wiadomości Parafialne” – dodatek do „Gościa Niedzielnego”. W czasie kryzysu gospodarczego zorganizował w parafii specjalny ośrodek pomocy bezrobotnym W czasie międzywojennym kierował też ruchem abstynenckim. W 1923 roku odbył się w Chorzowie Zjazd Katolicki, na którym powołano z inicjatywy proboszcza Czempiela Katolicki Związek Abstynentów – okręg śląski. Na kolejnym zjeździe (1924) powołano Tymczasowy Komitet Śląskiej Ligi Przeciwalkoholowej.

Kiedy wojska hitlerowskie zaczęły wchodzić do Polski, ksiądz Czempiel wraz z ks. Janem Rzepką wyjechali w kierunku Katowic, by przetrwać pierwsze chwile inwazji. Zawrócili jednak. Ksiądz Czempiel pierwszy raz przesłuchiwany przez gestapo był w styczniu 1940 roku. Okazało się, że jego działalność jest doskonale znana najeźdźcom. Radzono mu usunięcie się z parafii. Trwał przy swoim i 13 kwietnia 1940 roku został aresztowany. Już wtedy żegnał się z najbliższymi: "Zostańcie z Bogiem. Pozdrówcie moich parafian. Ja idę na śmierć, jeżeli jest taka wola Boża". Z Dachau przeniesiono go Mauthausen i Gusen. Potem wrócił do Dachau. Data i okoliczności jego śmierci są do końca nieznane. Według obozowych dokumentów jego śmierć nastąpiła w Dachau 19 czerwca 1942 roku. Jednak prawdopodobnie zginął kilka tygodni wcześniej – wywieziony w tzw. transporcie inwalidzkim i zagazowany.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy