Nowy numer 19/2024 Archiwum

Wojna ich zabiła, nie złamała

II wojna światowa pochłonęła miliony istnień. Wśród jej ofiar byli tacy, którzy nie dali sobie wydrzeć godności. Biskupi, księża, klerycy, matki, ojcowie, osoby konsekrowane, a nawet młodzież. Spośród tych osób 108 męczenników z tamtych czasów beatyfikował papież Jan Paweł II. Oto sylwetki niektórych.

Abp Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941). Był biskupem płockim, wybitnym liturgistą. W swoich czasach na pewno jednym z najwybitniejszych. „Na tym polu zajął wcześnie w naszym kraju stanowisko pionierskie i zdobył sobie niebawem imię najlepszego liturgisty w Polsce” – opisywał arcybiskupa ks. Józef Umiński w I tomie studiów „Nasza Przeszłość”. Kochał książki. Przy pomocy kleryków porządkował bibliotekę seminaryjną. Katalog, który został spisany pod jego kierunkiem w 1981 roku, służył przez kolejne ćwierć wieku. Spod jego pióra wyszły „Ceremoniał parafialny” czy książka „Śpiew liturgiczny, muzyka i chóry Kościoła katolickiego”.

„Jako biskupa cechowała go(...) niezłomnośc zasad, wielka odwaga cywilna, głęboki patriotyzm, obowiązkowość i sumienność, jakich mało, niezmordowana pracowitość, żądza czynu wprost niezrównana, miłość dusz wiernych i pragnienie służenia im za wszelką cenę, zapał i ruchliwość prawie młodzieńcze” – pisał ks. Umiński.

Arcybiskup Nowowiejski był inicjatorem budowy kilka kilometrów za Płockiem ośrodka nazwanego później „Anotniówką”. Sam chętnie spotykał się tam z młodzieżą. Zreformował system kształcenia kapłanów. Oddzielił kurs przygotowawczy od wyższego seminarium, stwarzając tzw. seminarium mniejsze, które później przekształcił w gimnazjum klasyczne i zadekretował, aby każdy kandydat do seminarium wyższego posiadał pełną maturę gimnazjalną. Kurs zaś seminarium wyższego określił na 2 lata filozofii i 4 lata teologii. Młodych księży wysyłał na studia zagraniczne w trosce o kadrę profesorską dla diecezji.

II wojna światowa zastała go, gdy miał już 81 lat. Niemiecka napaść zniweczyła sporo jego pracy. Zbombardowana została katedra, zajęta Antoniówka, Część zbiorów biblioteki przepadło w ogniu, część wywieziono wraz z eksponatami muzeum diecezjalnego.

Arcybiskup został aresztowany z grupą księży z diecezji. Osadzono go w 1940 roku obozie w Działdowie. Strażnicy znęcali się nad ponad osiemdziesięcioletnim już wtedy hierarchą. Zdzierali z niego ubranie, a kijami zmuszali do biegu. Torturowali, gdy odmówił podeptania rzuconego w błoto biskupiego krzyża. „Chrystus dał życie za owce swoje, tegoż samego żąda od swoich zastępców” – mawiał.

abp Antoni Julian Nowowiejski   abp Antoni Julian Nowowiejski
Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-R-135
Licencja Domena publiczna

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy