Nowy numer 3/2021 Archiwum

750. urodziny Dantego

W całych Włoszech i w wielu krajach w poniedziałek rozpoczynają się obchody 750. rocznicy urodzin Dantego Alighieri, poety, filozofa i polityka. Dokładna data jego przyjścia na świat nie jest znana; urodził się w maju lub czerwcu 1265 roku we Florencji.

187 uroczystości i wydarzeń przygotowano we Włoszech, 173 - za granicą.

Obchody zainaugurowane zostaną w Senacie w Rzymie z udziałem prezydenta Włoch Sergia Mattarellego. Fragmenty "Boskiej komedii" przeczyta aktor, reżyser i komik Roberto Benigni, uważany za genialnego interpretatora arcydzieła literatury włoskiej. Gdy prezentował je przed kilkoma laty w telewizji RAI, oglądała go kilkumilionowa widownia.

Oczekiwane jest specjalne przesłanie od papieża Franciszka, który - jak się przypomina - cytował Dantego w swej pierwszej encyklice "Światło wiary".

Szczególnie uroczyście rocznica urodzin Dantego obchodzona będzie we Florencji, gdzie w baptysterium św. Jana poemat zaprezentują znani aktorzy Michele Placido i Roberto Herlitzka. Najbardziej sugestywną uroczystość w rodzinnym mieście Dantego zapowiedziano na 14 maja. Będzie to rekonstrukcja historycznej parady, jaka odbyła się w 1865 roku z okazji odsłonięcia pomnika poety.

W wyjątkowo spektakularny sposób jubileusz uczczono w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włoska astronautka Samantha Cristoforetti przeczytała z jej pokładu pierwszą pieśń "Raju" z "Boskiej komedii" na tle widoku odległej Ziemi.

Włoscy rysownicy przygotowali na rocznicę komiks o Dantem, uznany za brawurowe przedsięwzięcie.

Przypomina się przy okazji, że papież Benedykt XV poświęcił w 1921 roku, w 600. rocznicę śmierci poety, całą encyklikę "In praeclara summorum".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama