Nowy numer 44/2020 Archiwum

Orban, czyli utrapienie Brukseli

Komisja Wolności Obywatelskich PE w trybie pilnym zajmie się sytuacją na Węgrzech - zdecydowało prezydium europarlamentu, reagując w ten sposób na propozycje rozważenia powrotu do kary śmierci w tym kraju oraz rządowe konsultacje społeczne w sprawie imigracji.

Decyzję podjęła w czwartek Konferencja Przewodniczących, czyli polityczny organ wykonawczy Parlamentu Europejskiego, składający się z przewodniczącego PE i szefów grup politycznych. Poinformowały o niej w komunikacie służby prasowe PE.

Premier Węgier Viktor Orban zaproponował w środę rozważenie przywrócenia kary śmierci po niedawnym morderstwie 21-letniej sprzedawczyni w punkcie z wyrobami tytoniowymi w Kaposvarze na południowym zachodzie kraju.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pytany w czwartek o pomysł przywrócenia na Węgrzech kary śmierci odpowiedział, że Orban "powinien niezwłocznie wyjaśnić, iż nie ma takiego zamiaru".

"Jeśli taka jest jego intencja, oznaczałoby to walkę" - dodał szef KE.

Artykuł 2. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej zakazuje orzekania i wykonywania kary śmierci. W ocenie przewodniczącego PE Martina Schulza nie da się pogodzić przywrócenia kary śmierci z członkostwem w UE.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że pomysł przywrócenia najwyższego wymiaru kary mógł być ze strony partii Orbana, Fideszu, próbą pozyskania wsparcia skrajnie prawicowego elektoratu. Fidesz traci poparcie społeczne na rzecz antyeuropejskiego, ksenofobicznego Jobbiku. Skrajnie prawicowy Jobbik, uważany obecnie za najpoważniejszego rywala Fideszu, systematycznie domaga się przywrócenia kary śmierci - przypomina agencja AP.

Węgierski rząd w ramach społecznych konsultacji ma też zamiar rozesłać obywatelom formularz z pytaniami na temat migracji. Jak donoszą europejskie media, Węgrzy mają m.in. odpowiedzieć, czy wzrost zagrożenia terroryzmem może mieć związek z błędami w unijnej polityce migracyjnej. W liście towarzyszącym kwestionariuszowi Orban pisze, że "nie można dopuścić, by imigranci ekonomiczni zagrażali pracy i zarobkom Węgrów".

PE w przegłosowanej w środę niewiążącej prawnie rezolucji wezwał Komisję Europejską do ustanowienia obowiązujących dla wszystkich państw UE kwot rozmieszczenia osób ubiegających się o azyl. KE 13 maja ma przedstawić propozycje w sprawie imigracji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama