Nowy numer 43/2020 Archiwum

Odbuduj Warszawę w planszówce

Projekt wydania edukacyjnej gry planszowej "Odbudowa Warszawy 1945-1980" zgromadził ponad 32 tys. złotych, o ponad 60 proc. więcej, niż pierwotnie zakładano. O powodzeniu akcji zadecydowało wsparcie partnerów strategicznych. Będzie to pierwsza gra o podobnej tematyce.

W ciągu pierwszej doby "Odbudowa Warszawy 1945-1980" lubelskiej Fabryki Gier Historycznych uzyskała ponad 6 tys. z zakładanych 20 tys. zł. Po początkowym sukcesie zainteresowanie grą zmalało. O przekroczeniu założonej kwoty zadecydowało wsparcie sponsorów pozyskanych w ostatnich dniach kampanii. Projekt wsparły Fundacja Niepodległości i hurtownia gier planszowych ROST, które zapewniły FGH aż 19,9 tys. z uzyskanych ostatecznie 32 tys. zł. Pozwoli to na wydanie gry i zrealizowanie 4 z 11 celów dodatkowych.

Współzałożyciel Fabryki Gier Historycznych Michał Sieńko nazywa zbiórkę na "Odbudowę Warszawy" najtrudniejszą dotychczasową akcją wydawnictwa, jednak podkreśla przydatność finansowania społecznościowego w nawiązywaniu kontaktu z nabywcami. "Po każdej kampanii przekonujemy się coraz bardziej, że nie ma jednego szablonu tworzenia akcji crowdfundingowych. W przypadku +Odbudowy Warszawy 1945-1980+ chcieliśmy wrócić do korzeni finansowania społecznościowego i pozostawić w rękach wspierających decyzję, jak ma wyglądać gra, którą znajdą w pudełku. Wiele osób skorzystało z tej możliwości i zaangażowało się mocniej w pracę nad grą i pomagały nam rozwiązywać nasze dylematy" - twierdzi Sieńko, zapowiadając równocześnie podobne inicjatywy w przyszłości.

"Odbudowa Warszawy 1945-1980" ma trafić do szerokiego grona odbiorców jako edukacyjna gra familijna odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla pasjonatów gier. W opracowaniu finalnej wersji mają brać udział specjaliści od historii odbudowy stolicy. Nowością na tle polskich gier ma być połączenie gry planszowej z aplikacją na urządzenia mobilne umożliwiającą zastosowanie tzw. rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality, AR) do oglądania trójwymiarowych wizualizacji niektórych budynków przedstawionych na kartach.

"Mamy konkretną wizję, jak umieścić +historię+ w grze i na pewno będzie to tytuł, który będzie bawił i uczył" - zapewnia drugi ze współzałożycieli FGH Adam Kwapiński. "Sposobów przekazania wiedzy jest wiele - od takich podstawowych, jak umieszczenie w instrukcji gry tekstu popularno-naukowego poświęconego odbudowie Warszawy przez zrobienie osobnej książeczki poświęconej odbudowie po dodanie informacji o poszczególnych budynkach w aplikacji AR. Do tego dochodzi aspekt graficzny - ilustracje występujące w grze również mają ogromny potencjał edukacyjny" - uważa Kwapiński.

Gry planszowe o tematyce historycznej cieszą się znaczną popularnością w Polsce, jednak nowa produkcja FGH będzie pierwszą grą nawiązującą do odbudowy Warszawy. "Odbudowa stolicy to temat dyskusji nie tylko warszawiaków, którzy w wyniku dekretu Bieruta i kolejnych dekretów stracili swoje majątki w Warszawie, ale także mieszkańców innych miast, którzy przymusowo musieli przekazać materiały budowlane kosztem miejscowej odbudowy po wojnie" - opowiada tłumacz i korektor FGH Piotr Żuchowski. "Słyszeliśmy wiele komentarzy, że nie tylko Warszawa potrzebowała odbudowy, ale w końcu tylko Warszawa jest stolicą Polski i dlatego zdecydowanie +zasłużyła+ na grę o takim temacie" - dodaje.

Emocje wywołała również zaproponowana oprawa graficzna. "Pudełko było chyba najbardziej kontrowersyjnym elementem - otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych komentarzy oraz drugie tyle negatywnych" - wspomina Żuchowski. "Zareagowaliśmy błyskawicznie i Iga Grygiel, która opiekuje się tym projektem od strony graficznej, błyskawicznie przygotowała nowy projekt pudełka - ten został przyjęty zdecydowanie lepiej" - relacjonuje.

W wyniku zbiórki 2 z 6 rodzajów drewnianych elementów "Odbudowy Warszawy" zostaną wycięte w specjalnym kształcie, a planowana aplikacja mobilna będzie uwzględniała 30 z 60 planowanych wizualizacji. Michał Sieńko wspomina, że wydawnictwo rozważy wprowadzenie w życie niezrealizowanych celów dodatkowych, jeśli tylko pojawi się taka możliwość - decyzja zapadnie już na etapie produkcji. Nie wyklucza również rozwijania załączonej aplikacji mobilnej w późniejszym terminie. "Aktualizację do aplikacji można zrobić zdecydowanie łatwiej niż aktualizację do gry planszowej. Na pewno będziemy korzystali z tej możliwości" - zapewnia Sieńko.

Udana zbiórka na wydanie "Odbudowy Warszawy" jest największym sukcesem FGH w zakresie finansowania społecznościowego w Polsce. Wcześniej lubelskie wydawnictwo zdołało uzyskać ponad 120 tys. dolarów (ponad 450 tys. zł) na Kickstarterze na międzynarodowe wydanie mitologicznej gry karcianej "Teomachia". Był to drugi najlepszy wynik polskiej gry planszowej wydawanej za granicą, zaraz po "Galaxy of Trian", które we wrześniu 2014 również na Kickstarterze uzyskało 130 tys. dolarów.

Krajowym rekordzistą pozostaje ubiegłoroczny projekt wydania gry planszowej "Pan Lodowego Ogrodu" w oparciu o powieść Jarosława Grzędowicza, która uzyskała wsparcie w wysokości 124,5 tys. zł. Teraz organizatorzy rekordowej akcji starają się o wydanie gry w oparciu o cykl "Achaja" Andrzeja Ziemiańskiego. Na ponad 3 tyg. przed zakończeniem zbiórki uzyskali już ponad 36 tys. zł.

"Odbudowa Warszawy 1945-1980" to edukacyjna gra planszowa autorstwa Piotra Grzymisławskiego i Łukasza Szopki. Za oprawę graficzną tytułu odpowiada Iga Grygiel. Pod względem złożoności zasad twórcy porównują wariant familijny "Odbudowy" z najpopularniejszymi tytułami dostępnymi na rynku, takimi jak "Osadnicy z Catanu", "Wsiąść do pociągu" czy polska "Kolejka". Gra ukaże się nakładem lubelskiego wydawnictwa Fabryka Gier Historycznych, znanego z gier poruszających tematy zaczerpnięte z "Biblii", mitologii i historii Polski. Równolegle z "Odbudową" FGH wydaje grę karciano-kościaną o tematyce fantastycznej pt. "Herosi".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama