Nowy numer 49/2019 Archiwum

Luteranie czekają na papieża

Papież Franciszek będzie mile widziany na obchodach jubileuszu 500-lecia Reformacji w Wittenberdze w 2017 r. - oświadczyła ambasadorka obchodów Margot Kässmann. Zaznaczyła, że decyzja o zaproszeniu głowy Kościoła katolickiego musi zostać podjęta w porozumieniu z konferencją episkopatu Niemiec.

To właśnie w Wittenberdze ks. Marcin Luter miał 31 października 1517 r. przybić na drzwiach kościoła zamkowego swe słynne tezy przeciwko odpustom, mające być przedmiotem akademickiej dyskusji. To symboliczne wydarzenie budzi jednak kontrowersje na płaszczyźnie historycznej co do swej autentyczności. Dla Kassman istotna jest też odpowiedź na pytanie, czy ogłoszenie tez stanowiło już początek Reformacji, czy też było raczej początkiem procesu wewnątrzkatolickiej odnowy.

Była biskupka luterańska wskazała, że jubileusz nie ma na celu zamazywania odpowiedzialności Reformacji za wojny religijne i prześladowania, szczególnie Żydów. Wyznała, że u Lutra przeraża ją jego antysemityzm, wyrażony w gwałtownych słowach. Zadowolona jest z tego, że ta karta historii jest już zamknięta i Kościół protestancki może o tym otwarcie mówić. - Nie możemy powiedzieć po prostu: świętujemy Lutra - przyznała Kassman.

Za niekwestionowany w dziele Lutra uznała natomiast powrót do Biblii, gdyż „fakt, że chrześcijanin może w sposób wolny podejmować refleksję nad swą wiarą jest olbrzymim odkryciem, które ma rozliczne konsekwencje”. Wraz z Lutrem pojawiło się pytanie o oświatę - szkoły dla każdego chłopca i dziewczynki, niezależnie od ich pochodzenia społecznego. Według Kassman przywiązywanie przez Lutra tak wielkiego znaczenia do sumienia jednostki było ważnym etapem w ewolucji ku demokracji.

« 1 »

Zobacz także

 • Anna
  21.01.2015 18:01
  Obecnie uważam, że gdyby nie było Reformacji, nie doszłoby też do II wojny światowej.
 • Katoliczka4
  25.01.2015 17:30
  Co papież miałby świętować ze zdrajcami? Ich zdradę i odejście od Boga i Prawdy?
 • Stanisław_Miłosz
  26.01.2015 14:39
  Red.
  Błąd techniczny? Na stronie z 24 komentarzy wyświetla się tylko 16. Nie ma np. komentarza [Anna 2015-01-25 20:52]
  Pozdrawiam
  doceń 0
 • aaa
  26.01.2015 18:21
  Dobry materiał podsumowujący Lutra, pobudki działania i następstwa Feliks Koneczny "Protestantyzm w życiu zbiorowym" krótko i treściwie.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama