Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Orszak w Warszawie - oświadczenie

Reakcja organizatora na kontrowersje wokół patronatu Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Maciej Marchewicz, prezes zarządu Fundacji Orszak Trzech Króli, opublikował oświadczenie „w związku z kwestionowaniem chrześcijańskiego charakteru warszawskiego Orszaku Trzech Króli z powodu patronatu prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz”. Prezes informuje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nigdy nie prowadziła żadnego z Orszaków, a jego stały scenariusz „nie przewiduje wystąpień innych osób poza pasterzem Archidiecezji Warszawskiej”. Orszak bowiem prowadzi wyłącznie kard. Nycz.

W oświadczeniu czytamy, że nie ma żadnych warunków wstępnych udziału w Orszaku, a są do niego zaproszeni zarówno wierzący, jak i niewierzący. Przez patronat władz miejskich (nie tylko w Warszawie) organizatorzy chcą „dać szansę władzom świeckim, aby powtórzyły gest Trzech Króli”. Przypominają, że jest to perspektywa chrześcijańska i dotyczy ona każdego – „a zwłaszcza dla niewierzących, poszukujących, tych, co się pogubili, upadli, a nawet prześladują innych ludzi”.

Organizatorzy podkreślają dobrowolność organizowania i przypominają, że w Warszawie od lat orszak organizują rodzice uczniów 15 szkół. Wielu z tych rodziców – jak czytamy – „jest także mocno zaangażowanych w działalność ruchów pro-life”. Autorzy oświadczenia zapewniają również, iż dla Fundacji Orszak Trzech Króli „obrona życia i promowanie rodziny jest ważną częścią ewangelicznego przesłania Orszaku” (cały komentarz poniżej do pobrania w pdf).

Przeczytaj komentarz Patronat to nie tylko bycie.

« 1 »

Zobacz także

 • Zygmunt_Stary
  03.01.2015 02:09
  Zygmunt_Stary
  "Kłamstwa Antychrysta!
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Fra_angelico_luca_signorelli_orvieto.jpg
  http://www.umbriaontheblog.com/wp-content/uploads/2013/04/762px-Luca_signorelli_cappella_di_san_brizio_predica_e_punizione_dellanticristo_04.jpg

  W centralnej części tego fresku znajduje się postać ubrana w czerwoną szatę, przypominająca Chrystusa, tylko jego ściągnięte rysy i tylko jego złowrogi wzrok i okrucieństwo, które bije z jego postaci wskazują, że nie jest to Jezus Chrystus Zbawiciel świata i Odkupiciel człowieka. Z tyłu za nim szepcze mu do ucha słowa kłamstwa sam szatan, a lewa ręka owego antychrysta jest jakby przedłużeniem dłoni szatana i wskazuje na tych, którzy mają zginąć, na tych chrześcijan, którzy chcą być świadkami Chrystusowej Prawdy aż do końca. W tle tego fresku znajduje się ogromna świątynia antychrysta, a wokół niej uwijają się czarne postaci - strażnicy nowego antychrystusowego porządku. Przerażająca w swej wymowie scena, którą utrwalił Luca Signorelli i która budzi komentarze [...] i zdajemy sobie sprawę, ten fresk przemawia, ponieważ nie jest to zapis tylko i wyłącznie pewnych nastrojów historycznych i kulturowych przełomu XV i XVIw, że ten obraz oddaje także prawdę o współczesnym świecie."
  abp. Marek Jedraszewski 2014-12-31
  doceń 4
 • Harnas
  03.01.2015 09:43
  Wyglada na to ze wiekszosc tych ludzi "pro-life" Ma tylko frazezy na koncu jezyka a gdy przyjdzie cos zrobic realnie to glowy w piasek. Smieszni ci wszyscy kardynalowie piszacy listy do wiernych ktore to z wielkim namaszczeniem odczytuja kaplani w parafiach a sami realnie nawet palca nie przylaza do tego by cos zrobic.. paplaja papalaja i tyle z tego a zycie tocza swoim torem. Patronat to powinien objac prf. Chazan na przyklad a nie HGW.
 • Moi, la Reine
  03.01.2015 10:07
  Idea Orszaku jest zacna ale wszystko wokół niego niepokoi. A najbardziej - cisza ze strony kard. Nycza. On umywa ręce...
  doceń 14
 • M.R.
  07.01.2015 20:02
  W Warszawie udało się przy pomocy pani Gronkiewicz Waltz całkowicie skompromitować ideę Orszaku Trzech Króli. Owszem, Trzej Królowie udali się do Heroda z pytaniem o miejsce narodzenia nowego Króla, ale ani nie prosili go o patronat, ani nie udali się z nim we wspólnym orszaku do Jezusa. Wręcz przeciwnie, Trzej Królowie byli posłuszni Bożemu prowadzeniu i trzymali się od Heroda z daleka. Apokryfy opisują, że orszak był niemały, bo i wyprawa wielomiesięczna. Trudno przypuszczać, by wizyta jedynie jakichś "trzech króli" uzyskała audiencję u Heroda, takiego jaki jest znany z przekazów historycznych, nie mówiąc o tym, by go przeraziła. Wg wiarygodnych, lub nie, ale takich, które weszły do legendy, przekazów, orszak liczył od 15 tys. uczestników, w większości uzbrojonych. Po prostu w taką drogę na niespokojnym Bliskim Wschodzie królowie zabrali ze sobą małą armię. I TO PRZERAZIŁO HERODA i zmusiło go do poważnego potraktowania odwiedzin. Chorobliwie podejrzliwy Herod, z pewnością ani myślał o uczestnictwie w orszaku. Zresztą, musiał się na spotkanie z NOWO NARODZONYM odpowiednio przygotować. Pani Gronkiewicz, władczyni Warszawy, też się na spotkanie z Nowo Narodzonym PRZYGOTOWAŁA. Wydając decyzję o mordowaniu wszystkich nowo narodzonych na życzenie. I objęła patronat nad orszakiem oddającym im chwałę. O cześć ci KATOLICKA POLSKO, o cześć wam KATOLICCY BISKUPI, którzy się na to godzicie. Piszecie ewangelię na nowo. Jak katolicki kraj, tacy katoliccy biskupi, taki katolicki orszak i taka nowa polska ewangelia. W normalnym świecie to się nazywa NAIGRAWANIE Z PANA BOGA. Czy można było mocniej napluć w twarz Nowo Narodzonemu Mesjaszowi? Jest to też siarczysty policzek wymierzony katolickiemu podobno społeczeństwu. Jak polska, taki kraj, taki katolicyzm - karłowaty, taki jakiś, jak i duch w karłowatym narodzie, nad którym panują Herodowie. I nikt, nic nie powiedział, oprócz kilku głosów świeckich? WSTYD! Nisko upadł ten katolicki kiedyś kraj. Po co organizować TAKIE orszaki? To pochwała morderstwa nienarodzonych, pod patronatem Kościoła.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL