Będzie nowa zakopianka

2 kilometrowy tunel, 38 mostów, 8 km estakady. Wkrótce rusza budowa drogi do stolicy Tatr. GDDKiA rozpisała już przetarg.

Choć nie chodzi o budowę całej drogi z Krakowa do Zakopanego, to zaprojektowany przez GDDKiA odcinek znacząco skróci czas przejazdu z królewskiego grodu do stolicy Tatr. Nowa trasa zostanie zbudowana pomiędzy Lubniem a Chabówką. Odcinek będzie miał 17, 7 km długości, w standardzie drogi ekspresowej, dwujezdniowej. Na tym odcinku powstanie m. in. 38 mostów i wiaduktów (najdłuższy - 992 m.) oraz najdłuższy w Polsce tunel (ponad 2 km). W sumie - ze względu na ochrone środowiska - aż 8 km. z 17, 7 km odcinka drogi będzie przebiegało na estakadach. Koszt inwestycji to 3,6 mld. zł.

Przy nowej drodze powstaną dwa duże węzły drogowe (w Skomielnej i Zaborni) oraz trzy Miejsca Obsługi Podróżnych. W ramach tej inwestycji powstanie też 25 km dróg dojazdowych obsługujących przyległe do ekspresówki tereny.

Kiedy można spodziewać się nowej drogi? Już w 2017 r. Na razie ruszyły przetargi. Oby GDDKiA dotrzymała terminu. Wtedy do rozwiązania pozostanie jeszcze problem z zatłoczonymi odcinkami z Chabówki do Nowego Targu i z Nowego Targu do Zakopanego.

« 1 »

wt /rp.pl