Nowy numer 26/2022 Archiwum

Dziedzictwo Mścicieli

Kiedy w czerwcu 2013 Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (World Wide Fund for Nature - WWF) opublikował raport na temat 10 najbardziej niebezpiecznych miejsc dla żeglugi morskiej, znalazły się w nim m.in. wody Morza Południowo-chińskiego, Morze Śródziemne i Północne. O słynnym Trójkącie Bermudzkim nawet nie wspomniano.

W ciągu ostatnich 15 lat liczba statków przemierzających morza i oceany wzrosła z ok. 80 tys. do ponad 105 tys. jednostek. Obecnie statki handlowe stanowią ok. 40 procent wszystkich pływających jednostek.  

W tym czasie od 1991 r. na samych tylko wodach chińskich doszło do 293 wypadków, w rejonie określonym Trójkątem Koralowym. Kraksy na chińskich wodach to absolutny niechlubny rekord. Ale niewiele mniej wypadków miało miejsce na wodach koreańskich i japońskich - w latach 1999-2011 odnotowano ich 231.

Na wodach Morza Czarnego i we wschodniej części Morza Śródziemnego odnotowano 229 wypadków, u wybrzeży wysp brytyjskich i na Morzu Północnym - 135, w Zatoce Omańskiej - 108. U wybrzeżu Afryki doszło do ponad 150 incydentów. W zachodniej części Morza Śródziemnego - było ich 77. W kanale panamskim - 52. W ponad połowie przypadków dochodzi do zatonięcia jednostek. A co z Trójkątem Bermudzkim, zwanym  również "diabelskim trójkątem"?

Dziedzictwo Mścicieli     Różne wersje obszaru Trójkąta Bermudzkiego Wikipedia (PD) Brak go na liście, bo... jest po prostu legendą. W tym owianym tajemniczością rejonie, do którego popkultura dopisała niestworzone historie, od 1840 roku 1971 odnotowano niespełna 50 wypadków, o których wspomina w książce "Trójkąt Bermudzki zagadka rozwiązana" - Lawrence David Kusche.

A legenda powstała wokół publikacji Vincenta Gaddisa, który po raz pierwszy użył pojęcia w tekście z 1964 r. "The deadly Bermuda Triangle". Zrodziła się wraz zaginięciem 5 grudnia 1945 u wybrzeży Florydy, pięciu amerykańskich "mścicieli" - samolotów torpedowych typu Grumman TBF Avenger, które swój chrzest bojowy przeszły podczas bitwy o Midway (czerwiec 1942).  

Według późniejszego, liczącego 500 stron raportu dot. katastrofy, wypadek spowodowany był z jak najbardziej naturalnych przyczyn. Obecnie wiadomo, że powodem "tajemniczych" zaginięć lub awarii statków i samolotów są po prostu sporadyczne erupcje metanu z tamtejszych podwodnych złóż, mogące wpływać na zakłócenia nawigacji.

Dziedzictwo Mścicieli     Samoloty Grumman TBF Avenger Wikipedia (PD)

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama