Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Polacy bez Kamila w Lillehammer

Pięciu reprezentantów Polski - Piotr Żyła, Jan Ziobro, Dawid Kubacki, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł wystartuje w nadchodzący weekend w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer.

Do Norwegii nie poleci Kamil Stoch, któremu w środę podczas rozgrzewki na Wielkiej Krokwi odnowiła się kontuzja stawu skokowego.

Rok temu na olimpijskim obiekcie w Lillehammer Polacy nie odnotowali wielkich sukcesów. W pierwszym konkursie Maciej Kot zajął piąte miejsce, zwyciężył po raz 52. w karierze Austriak Gregor Schlierenzauer. Drugi był Japończyk Taku Takeuchi, a trzeci Niemiec Richard Freitag. Stoch uplasował się na 20. pozycji, a Żyła był 26.

W drugim konkursie Żyła błysnął formą, był szósty, wygrał Niemiec Severin Freund. Drugi był Norweg Anders Bardal, a trzeci Japończyk Daiki Ito. Stoch zajął 18. miejsce, choć po pierwszej serii był 30. Na 21. pozycji zawody ukończył Kot, a na 31. Kubacki.

Rok temu w Lillehammer po raz pierwszy rozegrano konkurs mieszany. Nie był on udany, Polska zajęła ostatnie, 14. miejsce i nie awansowała do finału. Wygrała Japonia przed Austrią i Norwegią. Tym razem odbędą się dwa konkursy indywidualne.

W tym roku po trzech konkursach (jeden w Klingenthal i dwa w Kuusamo) liderem klasyfikacji generalnej PŚ jest czterokrotny mistrz olimpijski Szwajcar Simon Ammann, który zgromadził już 236 pkt. Drugi jest Japończyk Noriaki Kasai - 200 pkt, a trzeci Czech Roman Koudelka - 166 pkt.

Najwyżej z Polaków - na 20. pozycji plasuje się Żyła z dorobkiem 39 pkt. Kot jest 38. - 2 pkt. Pozostali polscy skoczkowie jeszcze w tym sezonie nie punktowali. W żadnym z dotychczasowych konkursów nie wystąpił także kontuzjowany obrońca trofeum Stoch.