Nowy numer 33/2018 Archiwum

ZUS świętuje na bogato

Ponad 1 mln zł mógł wydać Zakład Ubezpieczeń Społecznych na obchody 80-lecia swojego powstania. Co na to płatnicy składek?

Nie codziennie obchodzi się dębowy jubileusz. Według portalu Money.pl, ZUS hucznie świętuje 80-lecie swojego powstania. Na różnego rodzaju eventy mógł już wydać ponad milion złotych – w tym na oficjalne uroczystości, podczas których odbyło się odznaczenie zasłużonych, 499 tys. złotych. Ale do tego doszły jeszcze imprezy lokalne. Taka jak ta w Wałbrzychu, gdzie ZUS miał zorganizować bankiet w hotelu, w którym impreza z noclegami dla 100 osób kosztuje 25 tys. złotych (to tylko jeden z przykładów). Do tego doszła m.in. produkcja okolicznościowego filmu, puszczonego w TVP w dobrym czasie antenowym (279 tys. złotych - zdaniem Money.pl ZUS przepłacił), a także nagrody dla pracowników.

Nie mam nic przeciwko obchodom rocznic zakładowych, czy wypłacaniu pracownikom nagród z uroczystych okazji. Problem w tym, że ZUS nie jest prywatną firmą, a instytucją państwową. Chronicznie niedofinansowaną (żeby nie było – nie ze swojej winy, tylko systemu), rokrocznie otrzymującą miliardy złotych dotacji budżetowych. Mającą coraz większe problemy z pozyskiwaniem środków. I choćby dlatego powinna każdy wydany grosz oglądać po kilka razy z każdej strony.

Ktoś powie, że suma podana przez Money.pl to ułamek wszystkich wydatków ZUS. To prawda, niemniej ponad milion złotych wydanych na bankiety czy nikomu niepotrzebny spot reklamowy szokuje. Zwłaszcza płatników składek, którzy co miesiąc muszą za siebie lub swoich pracowników odprowadzać do ZUS tysiące złotych. Tych wszystkich, którzy w następnym roku czeka kolejna podwyżka składki ZUS-owskiej. Tu nawet najlepsza telewizyjna agitka nie pomoże poprawić wizerunku Zakładu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • bart
  03.12.2014 09:12
  Fakt, wydawanie pieniędzy to zło. Świętowanie to zło. Tyle, że gdyby ZUS kasy na świętowanie nie wydał i tak nie mógłby ich oddać emerytom. Bo budżet ZUS, to nie budżet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryci na tym nie stracili, przedsiębiorcy też nie.
 • aaa
  03.12.2014 14:15
  Wielkie aj waj konferencje o niczym w krakowskim Sheratonie to długa tradycja tej instytucji sięgająca jeszcze ubiegłego wieku.
  doceń 3
 • Kat
  03.12.2014 16:15
  Do tego US wyplaca sobie kase z kont bankowych obywateli w Polsce z niewiadomych powodow, bez uprzedzenia czy wyjasnien. Nie wiem czy to jest do zablokowania czy trzeba przenosic sie do bankow szwajcarskich?
  doceń 1
 • g-a
  09.12.2014 18:07
  Niech zorganizują sobie drugi bal. Za moje składki płacone od 30 lat. Pod jednym warunkiem - niech się odwalą ode mnie do końca żywota. Mojego lub ZUSu
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama