Nowy numer 42/2020 Archiwum

Bez grzechu pierworodnego

Ten obraz jest śladem żywej dyskusji teologicznej, jaka toczyła się w Sewilli na początku XVII w.


W roku 1613 przeor dominikanów z tego miasta, o. Domingo Molina, postawił publicznie tezę, że Matka Boża urodziła się obciążona grzechem pierworodnym, tak jak inni ludzie. Wówczas niepokalane poczęcie Maryi nie było jeszcze dogmatem (stało się nim dopiero w 1854 r.), ale w krajach o silnej pobożności maryjnej, takich jak Hiszpania, powszechnie w nie wierzono.

Wystąpienie o. Moliny spotkało się z ostrą reakcją. Szczególnie głośno protestował Francisco Pacheco, malarz. Kiedy w roku 1618 został on cenzorem Trybunału Inkwizycji w Sewilli, opracował obowiązujący model przedstawiania Niepokalanego Poczęcia. Swoje przemyślenia zawarł w traktacie El arte de la pintura, opublikowanym już po jego śmierci, w roku 1649. Według Pacheco Niepokalana miała być przedstawiana, zgodnie z wizją z Apokalipsy św. Jana, jako „niewiasta obleczona w słońce” z księżycem u stóp, a na głowie z koroną z gwiazd dwunastu (por. Ap 12,1).

W dyskusji wzięli udział, swoimi obrazami, wszyscy malarze pracujący wówczas w Sewilli, wśród nich Francisco de Zurbarán. Na jego obrazie głowę Maryi otacza dziesięć gwiazd, pozostałe dwie są widoczne z lewej strony. Na dole widzimy płynący do brzegu statek. To znaczy, że Matka Boża patronuje i pośredniczy w naszej drodze życiowej do bezpiecznego portu, raju. Miasto namalowane w tym porcie to Nowe Jeruzalem, opisane w Apokalipsie św. Jana. Z lewej i prawej strony obrazu artysta umieścił symbole maryjne z Litanii Loretańskiej: bramę niebieską, dom złoty, gwiazdę zaranną, przybytek chwalebny, zwierciadło sprawiedliwości…

Niemal identyczny obraz, namalowany przez Zurbarána kilka lat później, znajduje się w National Gallery w Londynie.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także